Sęk w tym, że do skorzystania z nich też należy się przygotować. No trudno – nikt nie mówił, że dostać kredyt to sprawa łatwa. Na szczęście kalkulatorów kredytowych jest całkiem sporo. To jednak stanowi też pewien problem – trzeba spośród nich wybrać taki, którego wyniki będą maksymalnie wiarygodne.
Kalkulator kredytu hipotecznego musi więc działać w oparciu o najnowsze dane z banków. Niektóre aplikacje są mocno przestarzałe i w takich warunkach oczywiście na nic się nam nie przydadzą – porównanie ofert wycofanych ze sprzedaży jest całkowicie bezużyteczne.
Porównanie kredytów hipotecznych trzeba przeprowadzać zawsze na jak największej ilości aktualnych ofert. W innym przypadku nie ma to sensu. Kalkulatory będą pokazywały często różne wartości przy wprowadzeniu tych samych danych wyjściowych.
Co prawda rozbieżności rzadko są duże, ale zwykle ten kalkulator, który pokazuje najniższe raty kredytu hipotecznego, okazuje się nieco zbyt optymistyczny. Nie czuj się szczególnie związany z otrzymanymi wynikami. Porównaj je z kilku aplikacji i wtedy wyrobisz sobie zdanie na temat wysokości możliwego do uzyskania kredytu.
Pamiętaj jednak, że ostateczny wynik, który poda ci doradca banku, i tak będzie trochę inny. Zanim skorzystasz z kalkulatora, postaraj się znaleźć datę aktualizacji. W ten sposób masz większe szanse na uzyskanie wyniku maksymalnie zbliżonego to rzeczywistości. Pewnie domyślasz się, że tryskanie hurra-optymizmem w sprawach kredytów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak to mówią: przygotuj się na najlepsze, ale spodziewaj się najgorszego. Wybierając dobry kalkulator hipoteczny, szybciej znajdziesz dobry kredyt na własny dom.