Siłownie zewnętrzne to nie fabryka Pudzianów. Oczywiście trochę krzepy nikomu jeszcze nie zaszkodziło, ale równie ważne jest, a dla wielu osób pewnie nawet ważniejsze, aby utrzymać codzienną sprawność. Jest to możliwe dzięki ćwiczeniom elastyczności.

Data dodania: 2013-09-26

Wyświetleń: 1515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ćwicz na siłowni zewnętrznej #2 - elastyczność

Biegacz - urządzenie służące jednocześnie do treningu elastyczności i cardio. Zasada działania jest prosta - dzięki uchwytom i platformom należy symulować bieg. W praktyce wystarczy tylko poruszać rękami i nogami w przód i tył, aby ten efekt osiągnąć. Ponieważ w czasie prawidłowego wykonywania ćwiczeń ruchomość w stawach jest zachowana w bardzo dużym zakresie, wzmacniane są nie tylko same stawy, ale także więzadła i ścięgna, dzięki którym wykonywanie ruchu jest możliwe.


Rowerek - wbrew powszechnej opinii na rowerku nie ćwiczy się mięśni nóg. Oczywiście - jeśli ktoś wcześniej w ogóle nie dbał o kondycję, nawet na rowerku można zmęczyć mięśnie nóg, ale tak naprawdę można je rozwinąć tylko do przeciętnego poziomu fizjologicznego i nic poza tym. Wykonanie pełnego obrotu pedałem ma jednak tę istotną zaletę, że zmusza do wykonania pełnego ruchu w stawie kolanowym. Kolana są jednymi z najważniejszych stawów w organizmie - jeśli odmówią posłuszeństwa nie da się chodzić, dlatego ich uealstycznianie na rowerku jest dobrym pomysłem w każdym wieku.


Twister - poza działaniem wzmacniającym mięśnie brzucha, rozwija przede wszystkim przyczepy mięśniowe obręczy miedniczej, a więc uelastycznia wiele ważnych stawów, w tym stawy biodrowe. Elastyczniejsze stają się także struktury dolnego odcinka kręgosłupa, a wszystkie one są naprawdę bardzo potrzebne, o czym przekonał się każdy, kto ma siedząca pracę.


Koła Tai-Chi dzięki wykonywaniu pełnych obrotów w stawie barkowym, wzmacnia się wiele przyczepów w obrębie górnej obręczy. Duże koła Tai-Chi pozwalają uelastycznić i rozluźnić praktycznie całe ręce, a to skarb, ponieważ większość codziennych czynności wykonujemy przy minimalnej ruchomości stawów barkowych.


Cechą wspólną wszystkich ćwiczeń elastyczności jest to, że aby były skuteczne, należy je regularnie powtarzać i wykonywać dokładnie. Powoli i dokładnie. W ten sposób mięśnie rozciągają się, a stawy nie są przeciążane gwałtownymi ruchami, za to w sposób kontrolowany podnosi się ich elastyczność, którą wystawiamy na bardzo ciężką próbę siedzącym trybem życia. Warto co czas jakiś wykonać pełen zestaw ćwiczeń uelastyczniających.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena