Jakie są powody licytacji komorniczej mieszkania? Najczęstszym powodem jest brak możliwości spłaty zobowiązań przez  dłużnika. Wystawienie nieruchomości na licytację Jest jednym ze sposobów zaspokojenia należności wierzyciela, stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu. 

Data dodania: 2012-11-09

Wyświetleń: 1450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zazwyczaj zadłużenie właścicieli mieszkań, które zostają skierowanw na licytacje komornicze, wynika z zalegania ze spłatą rat kredytu hipotecznego, bankructwa przedsiębiorcy, niezapłaconych weksli czy odszkodowań.

Zgodnie z prawem nie tylko nieruchomości dłużników trafiają na licytacje komornicze. Licytacja może się zdarzyć także wówczas,  jeżeli licytowana nieruchomość będzie należała do kilku współwłaścicieli, w tym do dłużnika. Sytuacja ta należy raczej do rzadkości. Również brak porozumienia przy rozwodzie może z uwagi na wzajemne pretensje i konflikty spowodować, że rozwodnicy nie będą w stanie ustalić, jak podzielić mieszkanie. Wówczas sąd może orzec o sprzedaży mieszkania na licytacji i podziale sumy pomiędzy byłych małżonków.

Innym przykładem licytacji mieszkania mogą być uciążliwi sąsiedzi. Niewłaściwe zachowanie właściciela mieszkania, wykraczające poza porządek domowy wspólnoty mieszkaniowej, może spowodować tę nieprzyjemną konsekwencję. Art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali stanowi, że: „jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena