Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach.

Data dodania: 2012-09-09

Wyświetleń: 2122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chi Kung jest integralną częścią Medycyny Chińskiej i od setek pokoleń wykorzystywany był w leczeniu, wzmacnianiu i regulowaniu przepływu energii w ciele. Jest to systemem ćwiczeń polegający na wykonywaniu powolnych, łagodnych ruchów, połączonych z głębokim oddychaniem i koncentracją umysłu.
Jest to klasyczna medytacja w ruchu.

Cały system opiera się na teorii Chi /Qi/, czyli energii krążącej zarówno w naszym ciele jak i w całym wszechświecie. Jest to rodzaj pierwotnej siły, przyczyna wszystkich procesów zachodzących zarówno w organizmach żywych jak i w przyrodzie. Myśli, uczucia, praca narządów, ruch, rozmnażanie, wszystko to przejawy działania Chi.

Według tradycji z energią Chi rodzimy się i w momencie jej wyczerpania – umieramy.

Przez całe nasze życie możemy jednak uzupełniać jej zapas oraz poprawiać jakość, poprzez właściwe odżywianie, odpowiedni sposób życia lub specjalne zestawy ćwiczeń.
Chińczycy stworzyli w tym celu m.in. specjalne techniki masażu, akupunktury (czyli stymulowania kanałów energetycznych), ziołolecznictwo oraz zestawy ćwiczeń (Tai Chi, Chi Kung). Trening Tai Chi i Chi Kung ma na celu właśnie poprawienie krążenie energii  naszym ciele, a co za tym idzie, również krwi i limfy, które są z nią powiązane.


Chi Kung pracuje właśnie z energią. Poprzez właściwe oddychanie, poruszanie ciałem i pracę umysłu gromadzimy energię w naszym ciele i uczymy się odpowiednio nią kierować.
Proces przywracania, czy utrzymywania zdrowia zależy w głównej mierze od nas samych. Aby zachować zdrowie należy gromadzić oraz pielęgnować energię, jednocześnie pozwalając jej bez zatorów przepływać po całym organizmie. Do tego właśnie służy Chi Kung.

Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach.

Poprzez właściwe oddychanie, poruszanie ciałem i pracę umysłu gromadzimy energię w ciele i uczymy się odpowiednio nią kierować.

Korzyści płynące z praktykowania Chi Kung:
- relaks, uspokojenie
- rozluźnienie mięśni, zwłaszcza wokół narządów wewnętrznych
- zrozumienie i odczucie energii
- poprawienie krążenia Chi oraz krwi, która jest z energią silnie związana
- regulacja i dążenie do harmonii pomiędzy ciałem i umysłem
- poprawa funkcjonowania całego organizmu
- często - wspomaganie leczenia wielu chorób
- pomoc w walce z depresją, nerwicami, stresem

Podstawowe zestawy ćwiczeń Chi Kung:

Osiem Kawałków Brokatu - starożytny układ ruchowy uzdrawiających wszystkie organy i funkcje, wpływający na strefę fizyczną, mentalną i emocjonalną człowieka. Jest to układ 8 prostych ruchów, które działając na cały organizm, może stać się codzienną, lekką gimnastyką zdrowotną.

Snake Chi Kung - ćwiczenia wywodzące się z tradycyjnego systemu Tai Chi rodziny Yang, których celem jest usprawnienie, uelastycznienie i uzdrowienie ciała, poprzez odpowiednie ruchy rozciągające i kształtujące sylwetkę. Zadaniem tego Chi Kung jest masaż narządów wewnętrznych, który prowadzi do zwiększenia ich wydolności, wzmocnienia i odżywienia.

Każde ćwiczenie wykonuje się kilka razy (od 4 do 15 powtórzeń), pozostając cały czas w skupieniu i wyciszeniu umysły. Ważne, aby nie oczekiwać szybkich zmian ćwiczeń, dynamicznych ruchów i intensywnej rozgrzewki - Chi Kung jest zupełnie inną formą ruchu, w której tutaj nie chodzi o zrzucenie kilogramów, czy poprawienie kondycji. Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu wszystkiemu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach.


W wielu miejscach na świecie prowadzi się obecnie badania (właściwości lecznicze Chi Kung, Tai Chi i innych systemów), które przynoszą bardzo ciekawe rezultaty. Systematyczna praktyka wpływa korzystnie na system nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy, mięśniowy, metabolizm, system trawienny i odpornościowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena