Dzisiejsza nowoczesna technologia rozwija się w szalonym tempie. Naukowcy co chwilę wymyślają nowe wynalazki poprawiające jakość życia. Czasem nie trzeba silić się na nowości, ale wykorzystać to, co już zostało opracowane.

Data dodania: 2011-12-12

Wyświetleń: 6309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak jest w przypadku lasera, który znalazł zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia, począwszy od medycyny i kosmetyki, skończywszy na militariach.

Laser jest wzmacniaczem promieniowania działającym poprzez wymuszaną emisję. Nazwa urządzenia pochodzi od angielskich słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiaton. Promieniowanie lasera może mieć bardzo małą szerokość linii emisyjnej, to znaczy, że może posiadać bardzo dużą moc w określonym, wąskim obszarze widma. Jak działa laser? W uproszczeniu – światło wpadające do cylindra urządzenia zostaje odbite od dwóch zwierciadeł i przekazuje swoją energię substancję wypełniającą cylinder, czyli gaz lub kryształ. Atomy zostają wzbudzone przez fotony światła i zderzają się z nimi. W ten sposób wytwarza się energia w postaci światła. Posiadającego jednakową częstotliwość fal.

Istniej bardzo wiele rodzajów laserów. Podział zależy od funkcji, sposobu pracy, mocy itd. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia lasery o dużej, średniej i małej mocy. Lasery można podzielić ze względu na emisję promieniowania – są lasery o stałym natężeniu promieniowania oraz takie emitujące impulsy światła.

Laser jest szeroko stosowany w przeróżnych dziedzinach nauki i techniki. Praktycznie każdy człowiek może się z nim kiedyś zetknąć. Wizyta u stomatologa czy kosmetyczki to przecież nic specjalnego, ale nawet tam możemy zostać potraktowani laserem. Kosmetyczka wykorzystuje laser do zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych, dentysta do zapobiegania próchnicy. Medycyna posługuje się laserem, aby zminimalizować inwazyjność zabiegów chirurgicznych, dlatego operacje na oku wykonywane są za pomocą lasera, gdyż można się posługiwać wiązką światła bardziej precyzyjnie niż za pomocą tradycyjnych technik.

Laser pozwala na precyzyjne pomiary odległości, nawet tych bardzo dużych i trudnych do zbadania w inny sposób. Można na przykład zmierzyć pułap chmur. Stowe miejsce znalazł także w technologii wojskowej. Umożliwia sterowanie bombami i pociskami, fotografowanie i rozpoznawanie terenu. W przemyśle chemicznym laser jest katalizatorem niektórych reakcji chemicznych, to znaczy, że bez jego udziału, niektóre związki chemiczne nie wejdą w reakcję. W technologii materiałów laser jest niezastąpiony do wykonywania precyzyjnych cięć, co pozwala na wytwarzanie bardzo małych elementów. Cięcie tkanin, papieru, tworzyw sztucznych, czy grawerowanie laserem napisów nawet na bardzo twardych powierzchniach to funkcje, które znalazły stałe zastosowanie w wielu firmach i fabrykach. Wydaje się, że żadna inna technologia nie może wyprzeć tego prostego i jednocześnie wszechstronnego wynalazku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena