Historia oraz ewolucja masażu wraz z wyróżnieniem jego rodzajów. Funkcjonalność oraz rozwój masażu w obecnych czasach.

Data dodania: 2009-03-21

Wyświetleń: 3011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii, sięgając historycznie czasów starożytnych. Jego korzenie wywodzą się z Indii i Chin. Na starym kontynencie dopiero w okresie renesansu masaż zyskał swoją popularność za sprawą francuskiego lekarza i chirurga Ambrozego Pare, który rozpropagował go w swoim środowisku, stwierdzając, że przynosi on ulgę i przyjemność, a zarazem ma dobroczynny wpływ na mięśnie i cały organizm człowieka, na podstawie licznych obserwacji i badań swoich pacjentów. Profesjonalnie wykonany masaż ma zbawienny wpływ na organizm człowieka, działając miejscowo lub ogólnie. Masaż polega na oddziaływaniu bodźcami mechanicznymi na tkankę skórną i mięśniową, stawy i więzadła, jak również układy organizmu tj. krwionośny, limfatyczny, nerwowy, oddechowy itp. osoby masowanej – pacjenta bez czynnego jej udziału. W dzisiejszych czasach nastąpił zwrot w kierunku tzw. medycyny niekonwencjonalnej i naturalnych sposobów leczenia ciała ludzkiego. Do łask na nowo powrócił masaż, który występuje w wielu odmianach od klasycznego począwszy, poprzez specjalistyczne masaże z wykorzystaniem środowiska wodnego lub specjalistycznych urządzeń, masaże sportowe, czy też na masażach higieniczno-kosmetycznych skończywszy.

Dobroczynnego wpływu masażu można zaznać w ośrodkach SPA, salonach urody, przeróżnych gabinetach odnowy biologicznej, przychodniach zajmujących się masażem, których szczególnie w ostatnim czasie można wiele spotkać, zapoznając się z szeroka gamą świadczonych przez nie usług. Zabiegi takie powinny być wykonywane w uznanych ośrodkach do masażu, wyposażonych w profesjonalne stoły do masażu, przez osobę legitymującą się odpowiednia wiedzą i doświadczeniem w tej materii, poparta właściwym dokumentem np. dyplomem. Przed przystąpieniem do zabiegu masażysta winien przeprowadzić rozmowę z pacjentem, mającą na celu ustalenie jego stanu zdrowia, ogólnego samopoczucia, jak również stylu życia, celem jego należytego wykonania. Winien również zapoznać pacjenta z właściwościami wykonywanego zabiegu. Przed masażem nie powinno się spożywać obfitych posiłków, jak również należy odstąpić od poddania się mu w przypadku, gdy na skórze występują stany zapalne lub maja miejsce uszkodzenia mechaniczne.

W obecnym czasie wykonywanie zabiegu masażu stało się bardziej “mobilne” z uwagi na fakt, ze niemal wszyscy zawodowi masażyści są zaopatrzeni w tzw. przenośne łóżka do masażu, w zależności od rodzaju masażu (np. profesjonalne łóżka do wykonywania masażu na siedząco przy niektórych schorzeniach) dzięki którym mogą oni wykonywać zamówiony zabieg bezpośrednio u klienta w miejscu przez niego wskazanym, np. w domu. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie i zarazem wyjście na przeciw osobom, które mają trudności w poruszaniu się, jak również młodych matek w ramach rewitalizacji poporodowej, które mogą korzystać z dobrodziejstw masażu nie rozstając się ze swoja pociechą, którą w tym czasie np. mogą położyć spać.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena