O Maladze słów kilka. W artykule zawarłem najważniejsze moim zdaniem, zabytki architektury tego niezwykłego miasta.

Data dodania: 2009-03-10

Wyświetleń: 2324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu geograficznemu Malaga jest nie tylko jedną z najszybciej rozwijających się części Andaluzji ale przede wszystkim turystycznym rajem. Chroniony od wiatru przez położony na północy masyw górski jest najcieplejszym obszarem Hiszpanii o najwyższej średniej temperaturze i 300-tu słonecznych dniach w ciągu roku. Cieszące się międzynarodową sławą ze względu na piasek, czystą wodę i zaciszne zatoczki plaże Costa del Sol przyciągają co roku miliony turystów.
Położona w pięknym zakolu zatoki, pełna słońca Malaga jest miastem szerokich bulwarów, dających cień wysmukłych palm, tętniącego nocnego życia, ciekawych muzeów i wspaniałych restauracji z owocami morza. Ale to także miasto pełne wyjątkowych zabytków - wieki rozkwitu metropolii pozostawiły na niej niezapomniany ślad w postaci niesamowitego bogactwa unikalnych dzieł architektury świeckiej i sakralnej, przepysznych ogrodów i wciąż kultywowanych tradycji kulturalnych. Warto wspomnieć, że tutaj właśnie urodził się Pablo Picasso i tutaj właśnie w pałacu Buenavista znajduje się poświęcone mu muzeum – jedna z największych atrakcji Malagi.
Obecnie Malaga jest centrum wydarzeń kulturalnych, a trwający od lat sześćdziesiątych turystyczny boom w Hiszpanii zmienił jej oblicze. Miliony ludzi wybiera Malagę jako miejsce swoich wakacji, a tysiące jako miejsce zamieszkania. Jest to w tej chwili piąte co do ważności miasto Hiszpanii. Od 1992 r. Malaga cieszy się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową i świetnymi połączeniami autostradowymi, a lotnisko jest jednym z ważniejszych portów lotniczych w Europie.

Co zwiedzać:

La Alcazaba

Budowa jednego z najważniejszych zabytków Malagi, wznoszącej się dumnie nad miastem fortecy Alcazaba rozpoczęła się około roku 700-ego, chociaż znacząca jej część pochodzi z połowy XI wieku. Wejście jest przez bramę zwaną Puerta del Christo (Drzwi Chrystusa), gdzie była celebrowana pierwsza, po zwycięstwie Chrześcijan, msza. Forteca jest jedną z największych, muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Stanowiła ona część systemu obronnego arabskiej Malagi i była połączona z wałami obronnymi, które niestety nie zachowały się do dzisiaj.

Castillo de Gibralfaro

Tę wspaniałą budowlę datuje się na początek XIVw. Została wzniesiona na dawnym, fenickim miejscu przez Yusefa I z Granady, który zlecił wybudowanie jej oraz latarni, od której pochodzi nazwa zamku: gebe-faro (twierdza latarni morskiej). Zamek jest znany z faktu, że miało tu miejsce 3-miesięczne oblężenie mieszkańców Malagi przeciwko katolickim monarchom Ferdynandowi i Izabeli. Głód doprowadził do kapitulacji i oblężenie zostało zakończone. Podczas gdy królowa chroniła się w mieście, Ferdynand zajął zamek. Pozostałe po oblężeniu fragmenty tej historycznej budowli, to seria solidnych baszt obronnych, majestatycznie królujących nad gęstym lasem pinii i eukaliptusów.

Katedra

Katedra w Maladze była zbudowana pomiędzy rokiem 1528 a 1782, w pobliżu miejsca dawnego meczetu. Podczas gdy oryginalne plany zawierały 2 wieże, brak funduszy pozwolił na ukończenie tylko jednej, dając katedrze czułą nazwę La Manquita, co w luźnej interpretacji znaczy „jednoręka kobieta”. Mieszanina stylów jest bardzo widoczna, z przewagą renesansu. Dolne partie są gotyckie, podczas gdy górne i fasady prezentują barok. Będąc w środku można podziwiać znakomicie rzeźbione, drewniane stalle chóru, częściowo wykonane przez Pedro de Mena, wspaniałe, barokowe organy oraz dzieła sztuki zgromadzone w bocznych kaplicach. Idąc dookoła kościelnych krużganków nie przeocz kaplicy Notre-Dame-des-Rois z przepiękną Panną i Dzieciątkiem, kaplicy Ste-Barbe i wspaniałego, gotyckiego ołtarza, a także kaplicy Wcielenie, całej zrobionej z marmuru z czterema agatowymi kolumnami.

Kościoły

Malaga szczyci się swoją architekturą sakralną. Zwiedzanie zabytkowych kościołów warto zacząć od wybudowanego w 1847 r. i poświęconego męczennikom miasta Kościoła de los Martires. Wyróżnia go baszta obronna w stylu mudéjar, a we wnętrzu można zobaczyć bogatą dekorację barokową. Nad pochodzącym z końca XV wieku Kościołem de Santiago, wznosi się wieża w stylu mudéjar. W przepięknie zdobionym barokowym wnętrzu zwraca uwagę wyeksponowane świadectwo chrztu Pabla Picassa. Godne zwiedzania są także XVII-wieczny kościół del Santo Christo de la Salud z wyjątkowym ołtarzem i pięknie ozdobioną kopułą, kościół San Juan Bautista w którego wnętrzu znajduje się kilka wykwintnych kaplic i bogate tabernakulum nad ołtarzem oraz wzniesione w 1487 r. w miejscu, gdzie katoliccy królowie ustawili swoje namioty podczas oblężenia miasta Sanktuarium de la Victori.

Muzeum Picassa


To wyjątkowe muzeum, poświęcone najsłynniejszemu artyście który żył i tworzył w Maladze zostało założone przez Junta de Andalucia przy wsparciu następców andaluzyjskich artystów. Można tu podziwiać parę set prac Picassa, które reprezentują wszystkie etapy malarstwa, przez które przeszedł artysta, od czasów młodości aż po dzieła stworzone w ostatnim etapie życia artysty.

Muzeum Archeologiczne


W usytuowanym w fortecy La Alcazaba Muzeum Archeologicznym znajdują się ważne, archeologiczne zbiory od czasów panowania Fenicjan po epokę Maurów. Wiele eksponatów zostało znalezionych podczas prac restauracyjnych zamku. Można tam zobaczyć rzymskie rzeźby i mozaiki, arabską ceramikę oraz unikalną kolekcję eksponatów z czasów prehistorycznych.
Licencja: Creative Commons