Parę słów o Walencji i jej perełkach,

Data dodania: 2009-03-04

Wyświetleń: 2696

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Walencja jest trzecim po Madrycie i Barcelonie miastem Hiszpanii. Założona jeszcze przez Rzymian w 138 r. p.n.e., dziś jest miastem bardzo nowoczesnym i bogatym – to ważny ośrodek przemysłowy, finansowy i kulturalno-naukowy. Walencja położona jest na wschodnim wybrzeżu morza Śródziemnego, w południowej części. Właśnie dzięki temu mieszkańcy tego miasta cieszą się słońcem przez cały rok. Dzięki temu też plaże blisko Walencji okupowane są przez rzesze turystów z całego świata. Ale Walencja to także duże miasto uniwersyteckie – jest pod tym względem porównywane do Krakowa.

Co zwiedzać:

Catedral de València
Katedrę w Walencji budowano od 1262 roku i wielokrotnie modernizowano. Zaczęto ją budować w stylu gotyckim, lecz jej różne części są zbudowane również w innych stylach. Jej 3 portale prezentują styl romański, gotycki i barokowy. Główna kaplica – Capilla Mayor – styl baroku, dwie późniejsze kaplice są neoklasycystyczne. Częścią katedry jest Miguelete – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50 metrowej wieży prowadzi 207 stopni.

Muzeum Nauki
To część kompleksu La Ciudat de les Artes i les Ciències - Miasto Sztuki i Nauki czyli ultranowoczesna „dzielnica przyszłości”, została zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się: gmach opery/spektakli teatralno-taneczno-muzycznych, oceanarium, delfinarium, kino IMAX/planetarium, muzeum nauki, restauracje itp.

El Carme
To stara dzielnica w pobliżu bazyliki słynąca z bardzo intensywnego życia nocnego. W piątek i sobotę bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości, tłumy wypełniają też uliczki dzielnicy, bardzo utrudniając poruszanie się.

Uniwersytet
Warto zwiedzić ten ogromny, otoczony krużgankami neoklasycystyczny gmach uniwersytetu pochodzący z końca XVIII w. Ciekawostką jest, że biblioteka uniwersytecka szczyci się posiadaniem pierwszej w Hiszpanii drukowanej książki (Les Trobes w 1474 r.).

Giełda Jedwabiu
Stara Giełda Jedwabiu, była od XV do XVII w. największym na wybrzeżu Morza Śródziemnego ośrodkiem handlu tym materiałem. Przyczyniła się do zmiany w krajobrazie okolic Walencji, ponieważ obrzeża sadów i pól ryżowych obsadzano drzewami morwowymi, których liście służą jako pokarm dla jedwabników. Warto zobaczyć bogato zdobione wnętrza gmachu, z żebrowym sklepieniem i spiralnymi kolumnami, oraz górne piętra baszty, gdzie w czasach działalności Giełdy Jedwabiu więziono dłużników.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena