Każda kobieta, która planuje dziecko, bądź jest już w ciąży zastanawia się co może i powinna jeść, aby pomóc, a na pewno nie zaszkodzić swojemu maleństwu i sobie też. Ten artykuł to odpowedź na takie właśnie niepokoje. To podstawowy zbiór zasad zdrowego odżywiania w ciąży. Warto się z nim zapoznać i zastosować w życiu.

Data dodania: 2009-03-02

Wyświetleń: 2420

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jestem w ciąży. Czy mogę pić kawę? Zaszkodzi mi kieliszek wina? A sushi? Co mam jeść, żeby dziecko prawidłowo się rozwijało? Zapewne zadajesz sobie takie albo podobne pytania, od chwili, kiedy zorientowałaś się, że będziesz mamą Już od początku ciąży warto przyjrzeć się swojej diecie.
W pierwszych tygodniach może ci być trudno urozmaicić menu. Niektóre zdrowe produkty mogą wywołać nudności, a nawet wymioty. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Nie zmuszaj się do mleka, skoro mdli cię już sam jego zapach. Zjedz jogurt owocowy. Na początku ciąży wybieraj zdrowe, naturalne pożywienie. Zrezygnuj z mocnej kawy, herbaty, alkoholu.
W drugiej połowie ciąży rosnące w twoim brzuchu dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Zwiększa się wasze zapotrzebowanie na kalorie. Ale tylko o 300 kilokalorii więcej niż przed ciążą. Nie musisz jeść bardzo dużo, by zapewnić dziecku to, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju. Kości malucha domagają się wapnia, układ nerwowy kwasu foliowego, krew żelaza, a komórki białka. Aby żelazo było dobrze przyswajalne, konieczna jest witamina C, a żeby kwas foliowy łatwiej przenikał do organizmu dziecka, potrzeba cynku.

W Twoim jadłospisie powinny się znaleźć produkty ze wszystkich grup:
świeże owoce i warzywa
pełnoziarniste pieczywo, makaron, brązowy ryż
mięso, ryby, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory
oliwa, olej.
Najważniejsze w Twojej diecie jest z jednej strony pełne pokrycie zapotrzebowania na energię (kalorie), białko, witaminy, składniki mineralne i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a z drugiej strony unikanie nadmiernego spożycia posiłków. Aby wprowadzić to w życie warto zastosować się do poniższych zasad.
Dekalog prawidłowej diety przyszłej mamy wg Instytutu Żywności i Żywienia:
1. Dbaj o różnorodność spożywanych posiłków
2. Strzeż się nadwagi i otyłości. Bądź aktywna ruchowo
3. Produkty zbożowe uczyń głównym źródłem kalorii
4. Pij trzy szklanki chudego mleka dziennie. Jeśli nie lubisz mleka zastąp je jogurtem, kefirem bądź częściowo serem
5. Mięso jedz codziennie, ale z umiarem.
6. Jedz codziennie dużo warzyw i owoców. Cztery porcje warzyw i trzy owoców zapewnią Twojemu organizmowi niezbędne witaminy i minerały oraz błonnik.
7. Ogranicz spożycie tłuszczów w szczególności zwierzęcych, a także wszelkich produktów zawierających cholesterol
8. Zachowaj umiar w spożywaniu cukru i słodyczy
9. Ogranicz ilości soli. Nie dosalaj potraw.
10. Unikaj alkoholu. Ogranicz spożycie kawy i mocnej herbaty
Jak zwykli mawiać złośliwcy „ciąża to nie choroba”, jednak warto w tym czasie rozczulać się nad sobą i bardziej rozpieszczać także w kwestii diety, bo jak mówi Światowa Organizacja Zdrowia to między innymi sposób odżywiania matki przed i w czasie ciąży ważny jest dla zapobiegania chorobom cywilizacyjnym w ciągu całego późniejszego życia człowieka.
Zatem rozpieszczajcie się (dietetycznie) stosując Dekalog prawidłowego odżywiania. Powodzenia.
Licencja: Creative Commons
4 Ocena