Zostało już tylko kilka dni ferii, więc to już ostatni moment aby pomyśleć o zimowym wyjeździe. Od uciążliwych i hałaśliwych metropolii, najlepiej odpocząć w cichym, spokojnym miejscu, jak Wisła w Beskidzie Śląskim.

Data dodania: 2009-02-23

Wyświetleń: 2107

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

"Doliną rzeki Wisły wiedzie stąd z Ustronia droga do wsi Wisły, liczącej 4000 m. polskich górali wyznania ewangelickiego, popierających Ślązakowców. Jest to największe polskie letnisko Śląska, przybywa tu ok. 600 gości z całej Polski. Istnieje hotel Piast z restauracyą i Zakładem hydropatycznym, pensyonat p. Wiśniewskiej w willi Dziechcinka, nadto szereg innych pensyonatów i will, przeważnie stawianych w stylu zakopiańskim. Okolica bardzo ładna, wycieczki w dolinę i do źródeł Wisły na Baraniej Górze i na Czantoryę." M. Orłowicz

Wisła to jedno z najpiękniejszych i największych miast polskich Karpat. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pojawiły się w księgach Komory Cieszyńskiej w 1615 r. Ma fenomenalny klimat, który sprzyja nie tylko turystyce i wypoczynkowi, ale także uprawianiu różnych sportów. Miasto oferuje 15 km tras zjazdowych 16 wyciągów narciarskich, trasy rowerowe, kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych oraz mnóstwo terenów, gdzie można wędkować. Właśnie tutaj, na najwyższym wzniesieniu - Baraniej Górze (1220 m n.p.m.), swój bieg rozpoczyna rzeka Wisła.

Niewątpliwie najciekawszym miejscem w Wiśle jest skocznia narciarska imienia Adama Małysza w Malince. Została oddana do użytku całkiem niedawno, bo pod koniec września 2008. Jej punkt konstrukcyjny wynosi 120m. Obiekt funkcjonuje całorocznie, dzięki sztucznemu oświetleniu i naśnieżeniu oraz nawierzchni igielitowej.

Oprócz skoczni, Wisła dysponuje wieloma stokami narciarskimi. Większość z nich umożliwia naukę jazdy na nartach z instruktorem. Dyrekcje prześcigają się w wymyślaniu najróżniejszych atrakcji. A wszystko po to, by przyciągnąć jak najwięcej turystów. Np stok "Rowienki" zachęca snowparkiem z przeszkodami i skocznią. Z kolei tor snowtubingowy i saneczkowy, to oferta stoku "Pasieki". Snowtubing polega na zjazdach w jednoosobowym pontonie. Gwarantuje niezapomniane wrażenia i dużo, dużo zabawy.

Znudzeni zimowym szaleństwem, mogą podziwiać wiślańskie zabytki. Należą do nich: Hotel Piast (pierwszy hotel w Wiśle, o którym pisał już wcześniej wspomniany Mieczysław Orłowicz), 110-letni zameczek myśliwski Habsburgów, karczma z 1794r., Zameczek Prezydencki na Zadnim Groniu (wybudowany w 1930r. ze składek społeczeństwa śląskiego), XVI-wieczna wieża kościelna oraz drewniane wille z początku XX wieku.

W celu uzupełnienia braków energetycznych, koniecznie trzeba odwiedzić jedną z pizzerii, aby spróbować przepysznej pizzy z prawdziwą, wiślańską kiełbasą, oscypkiem i nutką słonecznej Italii. Dla koneserów nietypowych i wyszukanych smaków, idealnym miejscem będzie "Inna epoka". Wnętrze i wyposażenie lokalu zostały wystylizowane na czasy Arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Tutaj możesz spróbować dań austro-węgierskich, grzańców winnych i piwnych, specjałów regionalnych oraz deserów o oryginalnych nazwach, jak "Kłopot arcyksięcia Ferdynanda".

Z pewnością nietrudno zauważyć, że Wisła jest niezwykle urokliwym miejscem. Przede wszystkim, zachwyca swoim fantastycznym krajobrazem, pięknymi okolicami i różnorodnością atrakcji. Zatem nie bez powodu została okrzyknięta "Perłą Beskidów".
Licencja: Creative Commons
0 Ocena