Miejscem prawdziwego kultu są także domy, w których mieszkali i wychowywali się Sir Paul McCartney oraz John Lennon. Co roku w Liverpoolu w ostatnim tygodniu sierpniu odbywa się wielki festiwal poświęcony Beatlesom.
Żółta łódź podwodna z piosenki Beatlesów jest tym bardziej na miejscu, że niemal cała historia miasta toczy się wokół portu. Liverpool jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii. Został założony w 1207 roku na mocy wydanego przez angielskiego króla Jana bez Ziemi edyktu, który umożliwiał osiedlanie się nad rzeką Mersey. Głównym powodem powstania miasta był właśnie dobry dostęp do morza. To port stał za dynamicznym rozwojem miasta na przestrzeni wieków. W 1715 roku rada miejska zdołała nawet przekonać Parlament do inwestycji w budowę pierwszego na świecie, mokrego doku używanego przez statki handlowe.
Niestety to co było przyczynkiem do rozwoju miast stało się także powodem jego niemal całkowitego zniszczenia.
W czasie drugiej wojny światowej Liverpool ucierpiał najbardziej spośród wszystkich brytyjskich miast. To tu bowiem mieściła się główna kwatera najdłużej kampanii wojennej - Bitwy o Atlantyk. Do dziś można podziwiać największy zbiór okrętów wojennych XX wieku w Wielkiej Brytanii w Historycznym Muzeum Okrętów Wojennych (Historic Warship Museum) na półwyspie Wirral. Wśród eksponatów znajduje się między innymi wyciągnięty po 48 latach jeden z zatopionych niemieckich U-bootów. Chcąc poznać historię tego portowego miasta należy odwiedzić znajdujące się w historycznych budynkach Albert Dock Merseyside Maritime Museum.
Pomimo ogromnych zniszczeń wojennych, dużą część zabytków odbudowano – liczne z nich są wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ale w Liverpoolu historia łączy się z nowoczesnością w prawdziwej symbiozie. Przykładem niech będą znajdujące się przy jednj ulicy (Hope Street) dwa kościoły, prawdziwe architektoniczne dzieła Liverpoolu: największa w Europie anglikańska świątynia - bazylika Liverpool Cathedral, oraz nowoczesna Metropolitan Cathedral, która szczyci się największymi na świecie witrażami. Liverpool to perła brytyjskiej architektury. Majestatyczne budynki Trzech Gracji - Cunard, Port of Liverpool oraz Royal Liver ukończone w 1911 roku, niegdyś symbolizowały potęgę imperium. Ten ostatni budynek, jest prawdopodobnie najbardziej znana konstrukcją architektoniczną w mieście, jest jednocześnie pierwszym wieżowcem w Wielkiej Brytanii. Na szczycie dwóch wież wieńczących Royal Liver znajdują się mierzące 6 metrów mityczne ptaki Liver Birds - symbol Liverpoolu. Według legendy dzień, w którym odlecą będzie ostatnim w historii miasta. Zegary znajdujące się na każdej z wież mają średnicę 8 metrów – to największe elektrycznie napędzane zegary w Wielkiej Brytanii.
Będąc w Liverpoolu warto zwiedzić muzea i galerie, spośród których większość oferuje darmowy wstęp. The Walker to największe muzeum sztuki oraz zdobnictwa na północ od Londynu a World Museum Liverpool fascynuje okazami rzadkich owadów oraz interaktywnymi wystawami archeologicznymi i etnologicznymi. Fani sztuki współczesnej muszą odwiedzić Tate Liverpool - największą galerię sztuki współczesnej poza granicami Londynu. Pod względem liczby galerii i muzeów Liverpool ustępuje w Wielkiej Brytanii jedynie Londynowi.
W Liverpoolu mają siedzibę dwa znane kluby piłkarskie: Liverpool F.C. ("The Reds") i Everton F.C. ("The Toffees"). Liverpool F.C. jest najbardziej utytułowanym angielskim klubem piłkarskim jego siedziba Anfield Road – to jeden z najbardziej znanych stadionów piłkarskich.
Dziś Liverpool to także ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy, o znakomitej komunikacji nie tylko ze stolicą i pobliskim Manchesterem, ale z całą Anglią oraz północną Walią i południową Szkocją. Z miastem Birkenhead łącza go dwa tunele pod ujściem rzeki Mersey.