Artykuł o tym, jak przez wieki, założona w I wieku n.e. osada Mancunium zmieniała swoje oblicze.

Data dodania: 2009-02-17

Wyświetleń: 1738

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dzisiejszym Manchesterze coraz mniej widać jego burzliwe, toczące się zrywami dzieje. To nowoczesna metropolia, która coraz szybciej zaciera na swoim ciele ślady kryzysu z drugiej połowy XX wieku. To on sprawił, że dziesiątki świetnie prosperujących fabryk i zakładów przemysłowych zamieniło się w krótkim czasie w stojące odłogiem ruiny.

Dzisiaj te same budowle przekształcają się w nowoczesne centra życia kulturalnego, galerie, muzea, kluby a nawet ekskluzywne apartamenty. Władze miasta kładą ogromny nacisk by zmienić jego oblicze – stare przemysłowe budynki a nawet dzielnice poddano zakrojonej na wielką skalę renowacji. Kwitnie nowoczesna architektura, czyści się fabryczne kanały z których słynął przemysłowy Manchester, przebudowuje całe kwartały. Dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków, a jednocześnie najwyższym w mieście jest Beetham Tower - najwyższy budynek w Anglii poza Londynem oraz siódmy co do wielkości w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się Hilton Hotel, sky bar i apartamenty. Dużą atrakcją miasta jest też wyjątkowy Ogród Botaniczny z uroczymi stawami, zaroślami i rzadkimi gatunkami roślin.

Miasto jednak nie zapomina o przeszłości. Jego początki sięgają bowiem I wieku n.e. Wówczas Rzymianie założyli tu osadę zwaną Mancunium. W rejonie Castlefield stoją do dziś pieczołowicie chronione ruiny zamku, najstarszego zabytku miasta, w którym kryją się mury dawnego rzymskiego fortu. Pomimo ciężkich lat Manchester szczyci się także swoim przemysłowym dziedzictwem. A sięga ono roku 1750, kiedy to z małego miasteczka, Manchester przekształcił się w jeden z największych na świecie ośrodków przemysłu bawełnianego - zwany był wówczas Cottonpolis. To tu produkowano imitację drogiego indyjskiego perkalu, do którego wyrobu używano maszyn w pierwszej napędzanej parą przędzalni na świecie. Warto odwiedzić Galerię Angielskich Ubiorów (Gallery of English Costume), znajdującą się na terenie parku w Platt Hall. Zgromadzona w tym wyjątkowym muzeum kolekcja ukazuje, jak moda ulegała zmianom na przestrzeni wieków, podkreślając wiodącą rolę Manchesteru w przemyśle włókienniczym.

To właśnie w Manchesterze otwarto w 1830 roku pierwszą kolejową linię pasażerską na świecie - do Liverpoolu. Część miasta zwana Castlefield została obecnie uznana jako Park Dziedzictwa Miejskiego (Castlefield Urban Heritage Park) - spacerując tam można podziwiać imponujący industrialny krajobraz złożony z kanałów, mostów, wiaduktów oraz magazynów z którego słynie Manchester. Bogata historia miasta w czasach rewolucji przemysłowej zostawiła po sobie ślad także w postaci wiktoriańskich budynków z czerwonej cegły, które dominują w nowoczesnym, zurbanizowanym krajobrazie.

Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku aż po dziś dzień Manchester, uchodzi za stolicę muzyki niezależnej. To właśnie wtedy, w tym przemysłowym i nastawionym na zysk mieście, powstały znane na całym świeci grupy m.in.: The Smiths, Joy Division, New Order, a później choćby Oasis. Być może dlatego też to w Manchesterze znajduje się największa w Europie sala koncertowa Manchester Evening News Arena, która może pomieścić około 21 tysięcy osób.

Swoją siedzibę ma tu także jedna z najsławniejszych drużyn piłkarskich na świecie Manchester United - Jeden z najstarszych klubów świata, znany też pod przydomkiem Czerwone Diabły. Gwiazdy klubu, Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo, Edwin van der Sar, Gary Neville oraz charyzmatyczny i niezwykle skuteczny menadżer Alex Fergusson są znane prawie każdemu w i poza granicami UK. Stadion MU na Old Trafford jest największym w UK i może pomieścić 76 tysięcy widzów.
Licencja: Creative Commons