Jak często pracodawcy czytają maile swoich pracowników i przeglądają raporty ich wizyt na stronach internetowych? A ilu z nich zupełnie nie przejmuje się, jakie witryny są odwiedzane przez podwładnych w czasie pracy?

Data dodania: 2009-02-16

Wyświetleń: 2789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak często pracodawcy czytają maile swoich pracowników i przeglądają raporty ich wizyt na stronach internetowych? A ilu z nich zupełnie nie przejmuje się, jakie witryny są odwiedzane przez podwładnych w czasie pracy?

W sondzie przeprowadzonej niedawno na stronie serwisu pracy JOBS.PL zapytano internautów, czy ich firma kontroluje to, co robią w Internecie podczas pracy. Ponad 40% pracowników udzieliło odpowiedzi twierdzącej: w przypadku 33% internautów nadzór dotyczy zarówno stron www, jak i poczty elektronicznej, 6% internautów podlega wyłącznie kontroli stron www, a 3% przyznaje, że weryfikowana jest tylko ich poczta elektroniczna.

Z kolei blisko jedna trzecia ankietowanych ujawniła, że ich pracodawcy nie dbają zbytnio o to, w jaki sposób wykorzystują dostęp do sieci Internet w czasie pracy i nie są w tym zakresie w żaden sposób kontrolowani.

Zaskakujący jest natomiast fakt, że aż 27% osób biorących udział w sondzie JOBS.PL wyznało, że nie ma pewności, czy ich poczta elektroniczna i wizyty w wirtualnym świecie podlegają kontroli czy też nie. Czyżby więc pracownicy podejrzewali, że są w pracy „podglądani”, choć oficjalnie ich o tym nie poinformowano?

Takie działanie ze strony przełożonych byłoby niezgodne z prawem, a w szczególności z ogólną wytyczną wyrażoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973), zgodnie z którą bez wiedzy pracownika nie można dokonywać kontroli ilościowej i jakościowej jego pracy.

Jeśli pracodawca zamierza prowadzić kontrolę pracowników w zakresie korzystania z Internetu oraz z poczty elektronicznej (służbowej i prywatnej), powinno być to wyraźnie zaznaczone np. w umowie o pracę, regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub firmowym regulaminie korzystania z poczty elektronicznej i sieci internetowej.

Dodatkowym narzędziem, umożliwiającym pracodawcom pośrednią kontrolę nad odwiedzanymi stronami www, jest blokada wybranych domen internetowych lub ich grup (np. stron z prywatną poczta, czatów, stron o treści pornograficznej, itp.)

Sondaż przeprowadził Serwis Pracy JOBS.PL w terminie grudzień 2008r./styczeń 2009 r. W sondzie udział wzięło 537 internautów. - wykres

Anna Giertler
Internetowy Serwis Pracy JOBS.PL

Licencja: Creative Commons
2 Ocena