Jest to druga część mojego mini-przewodnika po najciekawszych atrakcjach turystycznych w Anglii.

Data dodania: 2009-02-11

Wyświetleń: 2943

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W poprzednim artykule, opisałem wyjątkowość takich miejsc jak: Lake District, Pałac Buckingham, Tower of London. W tej części opiszę kolejne niesamowite moim zdaniem miejsca, które każdy turysta powinien obejrzeć będąc w Anglii.

Stonehenge
Stonehenge to jeden z najważniejszych prehistorycznych monumentów, nie tylko w Angli ale na świecie. Zbudowano go w czasach neolitycznych. Jest położony około 15 km na północ od Salisbury w Wiltshire. Do dziś nie jest znane przeznaczenie kamiennego kręgu. Różne teorie głoszą, że było to miejsce składania rytualnych ofiar i świątynia słońca druidów, obserwatorium astronomiczne, a nawet pałac królewski.
Stonehenge prawdopodobnie budowano w kilku etapach. Około 3000 lat p.n.e. powstał zewnętrzny okrągły nasyp i rów, a przed wejściem ustawiono potężny Heel Stone. Po wewnętrznej stronie nasypu wykopano 56 otworów, później zapełnionych ziemią wymieszaną z ludzkimi popiołami. Około 2100 lat p.n.e. wzniesiono pierwszy krąg z kamieni - mniej więcej 80 potężnych dolerytowych bloków, przetransportowanych aż z Preseli w Walii. Jak na owe czasy było to przedsięwzięcie karkołomne. Niektóre z kamieni mają ponad siedem metrów wysokości i ważą 40 ton. Przypuszczalnie jeden transportowało około 500 ludzi. Stonehenge znajduje się na sporządzonej przez UNESCO liście 380 obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturalnego.

Alton Towers
Alton Towers jest jednym z najsłynniejszych parków rozrywki w Wielkiej Brytanii. Znajduje się on w północnej części Alton w Staffordshire. Corocznie odwiedza go ok. trzech milionów osób. W tym miejscu bez względu na wiek, każdy znajdzie atrakcję dla siebie. Na miejscu do naszej dyspozycji mamy: park wodny z licznymi atrakcjami, dwa hotele, uzdrowisko, pole golfowe, park oraz ogromne wesołe miasteczko. Alton Towers to także miejsce z historią. Powstał jeszcze w czasach wiktoriańskich.

Rzymskie Łaźnie oraz Pump Room w Bath
Bath należy do dziesiątki najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Wielkiej Brytanii. Zawdzięcza to przede wszystkim zbudowanym ok 75 roku pne. rzymskim łaźniom. Choć w tamtejszych trzech gorących źródłach geotermalnych kąpali się już ponoć Celtowie. Dzisiaj łaźnie w Bath przyjmują najwięcej gości spośród wszystkich płatnych zabytków poza Londynem. Mimo tych tłumów miasto nie zatraciło swej niepowtarzalnej atmosfery. Miasto jest przestronne dzięki rozległym parkom – wśród których wyróżnia się ogród angielski Prior Park Landscape Garden zaprojektowany przez poetę Alexandra Pope'a. Sercem Bath jest Pump Room - ogromna pijalnia wody z jedną z najlepszych w kraju restauracją.

Windsor Castle
Zamek królewski w Windsorze jest największym zamkiem zamieszkiwanym na świecie, ma aż 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 m.kw. Od 1110 roku jest oficjalną rezydencją królów angielskich.
Wybudowano go latach 1070-1086 za panowania Wilhelma I Zdobywcy, ale rozbudowało go wielu późniejszych władców. Między innymi Edward IV w XV w. rozpoczął budowę późnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału. W jej podziemiach znajdują się też groby królewskie.
Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II spędza w zamku wiele weekendów w ciągu roku, przyjmując tu zarówno oficjalnych, jak i prywatnych gości.
Zamek Windsor mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku – w tym dzieła Rembrandta, Rubensa, Holbeina oraz Van Dycka, francuskich i angielskich mebli, porcelany oraz wyrobów rzemiosła artystycznego.

Moczary Dartmoor
Park narodowy Dartmoor, zajmujący większość terenów między Exeter a Plymouth, to największe pustkowie w południowej Anglii, niemal 1000 km2 surowego granitu, bagien, rachitycznej trawy i wrzosowisk. Ślady osad z epoki kamienia i ruiny XIX-wiecznych kopalni cyny świadczą, że ludzie nie zawsze stronili od tych okolic, ale dziś jedynymi żywymi stworzeniami na tym terenie są owce, ptaki i koniki (kuce z Dartmoor). Na terenie wrzosowisk Dartmoor rozgrywała się akcja powieści sir Artura Conan-Doyle'a „Pies Baskerville'ów”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena