Zarezerwuj czas na przeszukanie ogłoszeń nieruchomości w prasie, Internecie, a także w biurach nieruchomości pośredniczących w ich obrocie. Szukając mieszkania sprawdź lokalizację, otoczenie i sprawdź możliwość dojazdu. Konieczne będzie obejrzenie jak największej liczby mieszkań, gdyż w ogłoszeniach nie wszystko jest odpowiednio opisane i pokazane.
Szukanie mieszkania nie musi się jednak odbywać na własną rękę. Możesz także zgłosić się do pośrednika, który dobierze nieruchomość najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom. W takim przypadku im lepiej sprecyzujesz potrzeby, tym łatwiej będzie mu cokolwiek Ci zaproponować. Zastanów się więc czy interesuje Cię mieszkanie na parterze, I piętrze, czy także bierzesz pod uwagę poddasze, które ze względu na pewne ograniczenia jest tańsze niż mieszkania na niższych piętrach. Podobna sytuacja ma czasem miejsce w przypadku parteru, chociaż ceny takich mieszkań mogą się nie różnić od pozostałych jeśli budynek posiada garaż, a parter nie jest na tyle niski, aby powodował niedogodności.
Obowiązkowe jest także dokładne zapoznanie się ze wszystkimi dokumentami dotyczących nieruchomości. Jeśli mowa o lokalu spółdzielczym, powinniśmy otrzymać zaświadczenie ze spółdzielni o tym, że mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż i nie jest zadłużone. W przypadku mieszkania własnościowego, koniecznie poproś o wyciąg z księgi wieczystej, która zawiera wszelkie informacje na temat nieruchomości.
Jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości, umowa przedwstępna będzie obowiązywać do momentu dokonania transakcji. Następnie sporządzany jest akt notarialny, a własność nieruchomości dopiero wtedy przechodzi na Ciebie.