Kończąc studia techniczne inżynierskie, przed młodym inżynierem lub magitrem otwiera się szerokie pole wyboru kariery, pojawia się też wiele istotnych pytań. Czy zostać w swoim rodzinnym mieście czy wyruszyć do stolicy? A może poszukać szczęścia za granicą? Tak jak ostanio duża część naszych rodaków.

Data dodania: 2009-01-16

Wyświetleń: 3546

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć na rynku wciąż więcej jest miejsc pracy niż potrzebnych inżynierów, liczba ofert pracy i wysokość wynagrodzenia jest ściśle uzależniona od regionu kraju. Najlepsze pod tym wzgledem regiony to Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków.
W miastach, gdzie przemysł (a co za tym idzie cała infrastruktura) nie rozwija się dynamicznie i gdzie brak nowych inwestycji, stawki wynagrodzenia dla inżyniera utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Przykładem jest województwo podlaskie, gdzie dominują niewielkie, krajowe przedsiębiorstwa, które płacą znacznie gorzej niż zagraniczne koncerny. Najlepiej jest w województwie
mazowieckim, gdzie duża konkurencja i wysokie koszty utrzymania wymuszają odpowiednio wysokie wynagrodzenie dla pracowników.
Pomimo coraz lepszych warunków pracy w Polsce, nadal utrzymuje się tendencja do wyższych zarobków inżynierów za granicami ojczyzny. Szczególnie Wielka Brytania i Usa kuszą polskich Inzynierów oraz magistrów uczelni technicznych wysokimi zarobkami. Także w Niemczech i Francji wielu polskich inżynierów bez problemu znajdzie dobrze płatną pracę. Należy jednak pamiętać, że w krajach tych koszty utrzymania są znacznie wyższe niż w kraju.
Wśród inżynierów duża luka panuje w szeroko rozumianej branży
budowlanej, zwłaszcza w budownictwie dróg i kolejnictwie, ale także w przemyśle instalacyjnym i energetycznym. Jednak prezesić przedsiębiorstw nie zawsze chcą zatrudniać osoby tuż po studiach.
Atutem może być znajomość języka obcego, niekoniecznie angielskiego. W branży inżynieryjnej preferowane są również niemiecki czy francuski.
Ubiegłoroczne "bum budowlane" spowodowało że stawki inżynierów budownictwa sięgały do kilkunastu tysięcy złotych.
PRACA INŻYNIER to jest domena każdego wybierającego się na studia techniczne.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena