Parapet drewniany wewnątrz budynku ma jedną znaczną przewagę nad parapetem kamiennym: Drewno choć mniej trwałe od kamienia jest znacznie lepszym izolatorem ciepła, przez co nadaje wnętrzu ciepły i przyjemny wyraz.
Przede wszystkim zanim zaczniemy zastanawiać się nad rodzajem parapetów, które będziemy montować, należy uświadomić sobie, że jest to element wykończenia wnętrz poddawany dość dużym równicom temperatury i działaniu wilgoci. Dlatego też jeśli nasz wybór co do materiału z którego będzie zrobiony parapet padnie na drewno wówczas najlepiej szukać parapetów drewnianych klejonych warstwowo. Podobnie jak w przypadku podłogi drewnianej takie parapety są znacznie bardziej odporne na odkształcenia (paczenie parapetu).
Kolejny bardzo istotny czynnik wpływający na wybór parapetu to oczywiście cena. Parapety drewniane są pośrednim rozwiązaniem pod tym względem między parapetami kamiennymi i parapetami z płyt wiórowych. Trudno określić przedział cen parapetów drewnianych, ze względu na wiele dodatkowych parametrów, które należy ustalić przed dokonaniem oceny cenowej.
Na koszt mają wpływ między innymi:
* materiał (zazwyczaj sosna, buk, dąb)
* z noskiem / bez noska
* szerokość
* grubość
* lakierowany / surowy
Parapety sosnowe szerokości 25cm można znaleźć już za około 30zł/mb podczas gdy parapet o podobnych wymiarach z bardziej ekskluzywnego gatunku drewna np. merbau może kosztować nawet 6-krotnie więcej.
Drewniane parapety są dostępne w gotowych opcjach wymiarowych, ale równie łatwo można znaleźć oferty parapetów drewnianych na zamówienie przy nieznacznej różnicy cenowej.
Składając zamówienie warto pomyśleć jeszcze nad tym jak bardzo będzie wysunięty parapet. Przy dużym wychyleniu parapetu o niewielkiej grubości (poniżej 30mm) warto zastanowić się nad wspornikami metalowymi. To z kolei może wymisić wybór parapetu z noskiem, który zazwyczaj jest droższy.