Myślisz o kupnie używanego samochodu i zastanawiasz się, jak zminimalizować ryzyko nietrafionej decyzji? Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie auta przed zakupem.
Sprawdzenie auta przed kupnem. Nie daj się nabrać!
Zakup auta to poważna inwestycja, której nie dokonuje się co miesiąc. Samochód ma służyć przez wiele lat, zachowując swój świetny stan techniczny oraz zapewniając nam bezpieczeństwo i niezawodność na drodze. Z powodu ograniczonych zasobów finansowych, a także szybko malejącej puli aut prosto z salonu, Polacy chętnie wybierają nieco starsze, bardziej wysłużone warianty. Niestety w segmencie samochodów używanych zawsze istnieje szansa trafienia egzemplarza z ukrytymi wadami, który narazi nas na ogromne koszty. Bez względu na to, ile planujemy wydać, w tej chwili warto zachować wyjątkową czujność i spokój. Nie można ukrywać, że nie każdy sprzedawca aut opiera swoją działalność na uczciwości. Dokonując zakupu starszego samochodu w komisie, na giełdzie czy od osoby prywatnej możemy stosunkowo łatwo paść ofiarą oszustw, które w branży motoryzacyjnej wciąż są bardzo powszechne. Dlatego jeśli kupujesz auto używane i nie chcesz naciąć się na tzw. minę, koniecznie sprawdź stan techniczny i formalny pojazdu zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży.
Sprawdzenie samochodu przed kupnem. Dlaczego to takie ważne?
Zakup samochodu z rynku wtórnego może być pod wieloma względami korzystnym rozwiązaniem. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć przyzwoite, sprawne i zadbane auto za naprawdę rozsądne pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że równie dobrze możemy paść ofiarą oszustwa. Praktycznie w każdym ogłoszeniu można spotkać się ze stwierdzeniami typu: „w idealnym stanie”, „bezawaryjny” czy „ze znikomym przebiegiem”. Niestety często zdarza się, że opisy są mocno naciągane, a faktyczny stan pojazdu pozostawia wiele do życzenia. Nieuczciwi sprzedawcy, zakładając nieświadomość potencjalnych klientów, stosują różne sztuczki: nie mówią nam wszystkiego, podają nieprawdziwe informacje albo po prostu zasłaniają się niewiedzą co do stanu technicznego samochodu. Cofnięte liczniki, odświeżone wnętrza czy zafałszowane dokumenty to tylko początek długiej listy sztuczek, na jakie decydują się nieuczciwi handlarze po to, by auto zrobiło na nas jak najlepsze wrażenie. Dlatego samochód przed kupnem musi zostać dokładnie sprawdzony. Chodzi tu zarówno o najbardziej kompleksową kontrolę stanu technicznego pojazdu (sprawdzamy m.in. stan jednostki napędowej, hamulców, elementów zawieszenia, układu wydechowego, układu kierowniczego, elektryki etc.), jak i weryfikację pod kątem formalnym. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek i rozczarowań, przed zakupem auta z rynku wtórnego trzeba też obowiązkowo upewnić się co do jego pochodzenia. Staranne sprawdzanie samochodu przed zakupem ma pomóc ustalić, czy pojazd nie był kradziony oraz czy nie ma poważnych usterek uniemożliwiających jego dalszą eksploatację.
Sprawdzenie samochodu przed kupnem – oszczędność, która procentuje
Weryfikacja stanu używanego auta przed zakupem to pierwszy krok oceny prawdomówności sprzedawcy. To również ogromna oszczędność – czasu, ale też pieniędzy. Koszt takiej usługi stanowi zaledwie niewielki odsetek wartości pojazdu, który pozwoli na zaoszczędzenie większych kwot mogących pojawić się w związku z nieprzewidzianymi naprawami. Tylko wtedy używany samochód będzie stanowić udaną inwestycję, a nie studnię bez dna, do której będziemy ciągle dokładać. Sprawdzenie auta przed kupnem wymaga oczywiście odpowiednich kwalifikacji. Z inspekcją samochodu przed zakupem najlepiej poradzi sobie profesjonalista. Sprawdzaniem aut na terenie całej Polski zajmują się niezależni rzeczoznawcy oraz mobilni eksperci samochodowi z dużym doświadczeniem, np. firma Motocontroler. Odpowiednia weryfikacja pojazdu pozwala uniknąć późniejszych nieprzyjemności. Może nie wyeliminuje to całkowicie oszustów, ale zawsze pozwoli zminimalizować ryzyko kupienia przysłowiowego wraku.