Jak szybko i bezproblemowo sprawdzić parametry w światłowodzie? Z pomocą przychodzą analizatory widma. Urządzenia tego typu pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości w światłowodzie, co jest pierwszym krokiem do poprawy działania instalacji. Dużą popularnością cieszą się analizatory widma z systemem OSA. Jak działają analizatory widma? Jakich korzyści można się spodziewać, wykorzystując urządzenie z tym systemem? Zapraszamy do lektury artykułu!

Data dodania: 2023-08-31

Wyświetleń: 79

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

System OSA w analizie optycznej – zastosowania i zalety technologii analizatora widma

Analizatory widma – zastosowanie i sposób działania

Zastosowanie analizatora widma optycznego to prosty sposób na sprawdzenie parametrów w światłowodzie. Wystarczy podłączyć urządzenie do badanego światłowodu i ustawić parametry takie jak: zakres długości fali, szerokość pasma pomiarowego czy rozdzielczość. Następnie urządzenie zacznie pobierać informacje, które przedstawi za pomocą wykresu przedstawiającego rozkład mocy badanego sygnału w zależności od długości fali. Wyświetlacz analizatora pokazuje amplitudę na osi pionowej, zaś częstotliwość na osi poziomej. Zadaniem fachowca jest interpretacja otrzymanego wykresu – zidentyfikowanie fal nośnych, pasm modulacji czy wykrycie ewentualnych zakłóceń.

Analizatory widma, zwłaszcza te wyposażone w system OSA, znajdują zastosowanie np. w telekomunikacji czy testach komponentów optycznych.

Korzyści z zastosowania analizatorów z systemem OSA

Analizatory widma optycznego z systemem OSA są chętnie wybierane przez specjalistów. Nic dziwnego – tego typu rozwiązanie przynosi szereg korzyści. System OSA pokazuje informacje o szerokości pasma, kształcie i mocy sygnału. Moduły OSA dostępne są w różnych konfiguracjach, w zależności od pasma, w którym działają (C, L lub C i L). System OSA jest wykorzystywany w topowych, bardzo precyzyjnych analizatorach widma, takich jak np. Yokogawa AQ6380, który charakteryzuje się wyjątkowo dużą wydajnością optyczną.

Nie tylko OSA – inne systemy analizatorów widma dostępne na rynku

Specjaliści wykonujący analizy optyczne mają do wyboru poza systemem OSA urządzenia wykorzystujące inne technologie. Zaliczamy do nich analizatory dyspersji PMD. Służą one do pomiaru i charakteryzacji modowej dyspersji polaryzacyjnej, która wpływa na przesyłanie sygnałów optycznych w światłowodach jednomodowych. Dzięki analizatorowi PMD szybko wykryjesz wszelkie nieprawidłowości, co pozwoli poprawić jakość i wydajność przesyłu.

Alternatywą dla systemu OSA i analizatorów PMD są urządzenia z system OVA, wykorzystywane do badania widma wektorowego. Specjaliści doceniają analizatory OVA ze względu na ich funkcjonalność. Urządzenia te dostarczają informacji na temat fazy, polaryzacji oraz amplitudy sygnału.


Szeroki wybór analizatorów widma wykorzystujących różne technologie znajdziesz na: https://www.interlab.pl/produkty/analizatory-osa-ova-pmd.html. Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego analizatora? Skontaktuj się z obsługą sklepu Interlab.pl – doświadczeni specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena