Zajmowanie się dokumentacją od zawsze sprawiało wiele problemów. W przedsiębiorstwie nawet drobny błąd w księgowości może jednak spowodować niemały chaos, dlatego tak ważne jest, aby korzystać z narzędzi, jakie daje nowoczesny świat. 

Data dodania: 2023-08-11

Wyświetleń: 91

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto wiedzieć o systemie KSeF?

Jednym z nowych rozwiązań w tym zakresie jest system KSeF, wprowadzony na podstawie ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, a także decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/1003 z dnia 17 czerwca 2022 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

  1. Czym jest KSeF i jakie ma zalety?
  2. Jak korzystać z Krajowego Systemu E Faktur?
  3. Czym są i jakie zalety mają faktury ustrukturyzowane?

Czym jest i jak działa KSeF? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest KSeF i jakie ma zalety?

Krajowy System eFaktur, czyli w skrócie KSeF to nowoczesne narzędzie, które pozwala na wystawianie faktur. Stworzono je na podstawie rozporządzenia, jakie wydało Ministerstwo Finansów. Daje także możliwość otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Platforma KSeF jest zatem odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata - digitalizacja faktur papierowych jest jednym z nich. Ma on wiele zalet, które wpływają na jego popularność. Przykładowo, w Krajowym Systemie e Faktur istnieje możliwość przechowywania faktur ustrukturyzowanych, co daje przedsiębiorcom możliwość zlikwidowania konieczności przechowywania dokumentacji. System e faktur KSeF to także krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku VAT. Nie można zapomnieć także o tym, że dzięki digitalizacji dostarczenie faktury do odbiorcy jest pewne. Ponadto możliwość wystawiania faktur elektronicznych jest szansą na znaczne skrócenie czasu wystawiania i księgowania faktur. Jest to zatem narzędzie niezbędne w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie, w którym wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych oraz funkcjonalna księgowość są ważnym elementem codziennej pracy.

Jak korzystać z Krajowego Systemu E Faktur?

Korzystanie z systemu KSeF jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na platformie. Później można już zdecydować się na wdrożenie KSeF w swojej firmie. Można zatem zdecydować się na wystawienie faktury ustrukturyzowanej w systemie Faktura.pl. Następnie program pozwala na przeprowadzenie kontroli prawidłowości danych. Jeżeli wszystko jest w porządku, faktura przesyłana jest do kontrahenta. Za pomocą swojego konta może on pobrać dokument w odpowiednim formacie. KSeF udostępnia odpowiednie narzędzia, które są bezpłatne i dzięki którym można wygodnie korzystać z systemu. Należy jednak pamiętać, że istnieje także możliwość wykorzystywania programów komercyjnych do tego samego. Istotną informacją może być także to, kto może korzystać z systemu.

Z KSeF mogą korzystać takie osoby, jak:

  • przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z podatku VAT, a także ci, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • podatnicy, którzy posiadają polski identyfikator podatkowy NIP, a jednocześnie są zidentyfikowani do procedury unijnej OSS.

Czym są i jakie zalety mają faktury ustrukturyzowane?

Bardzo ważnym pojęciem dla systemu KSeF jest faktura ustrukturyzowana. Jest to elektroniczny dokument, który posiada wszystkie niezbędne informacje. To, co powinno być w fakturze określają przepisy. Możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych to zatem możliwość udostępniania, wystawiania, odczytywania i przetwarzania dokumentacji. Jest to niezwykle korzystne i wygodne rozwiązanie dla wszystkich nowoczesnych przedsiębiorców.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena