Szkło zyskuje na popularności
Ściany szklane w biurach to rozwiązanie, po które chętnie sięgają architekci wnętrz. Cenią sobie zarówno względy estetyczne, jak i funkcjonalne. W wypadku estetyki ściany szklane pozwalają rozjaśnić i optycznie powiększyć przestrzeń biura. Jednocześnie zastosowanie szkła nie oznacza, że pracownicy biurowi są całkowicie pozbawieni prywatności. Nowoczesne systemy ścian szklanych są dostępne w wariantach z żaluzjami lub plisami, co nie tylko podnosi walor wizualny ścian, ale także zapewnienia prywatność. Ponadto systemy szklane gwarantują wysoką izolacyjność akustyczną, nie ustępując w tym zakresie np. ścianom gipsowo-kartonowym. Ściany szklane mogą cechować się również parametrami przeciwpożarowymi, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z ich stosowania nawet w ciągach ewakuacyjnych.
Czym charakteryzują się ściany szklane przeciwpożarowe?
Przeciwpożarowe ściany szklane dostępne w Glass System zostały przetestowane pod kątem odporności ogniowej od EI 15 do EI 60. Co to w praktyce oznacza? Liczba przy współczynniku EI (czyli szczelność i izolacyjność ogniowa) wskazuje czas w minutach, w których dana przegroda skutecznie zatrzyma temperaturę pożaru i ogień, czyli w wypadku ścian El 60 czas ten wynosi 60 minut. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego szkła, które skutecznie izoluje od wysokiej temperatury i chroni przed wpływem ognia. Dzięki temu ściany szklane przeciwpożarowe typu GSW Office FR spełniają niezbędne przepisy budowlane, w przypadku zagrożenia pożarowego gwarantując osobom znajdującym się w biurze czas wystarczający aby bezpiecznie przemieścić się do miejsca ewakuacji oraz wezwać pomoc.
Dodatkową kwestią w wypadku zagrożenia pożarem jest dymoszczelność, którą definiuje się jako izolacyjność przegród w zakresie przepływu gorących i zimnych gazów lub dymu z jednej strony konstrukcji na drugą. Ten aspekt dotyczy głównie drzwi, które z racji tego, iż są ruchome i mają szczeliny, mogą powodować przedostawanie się wspomnianego dymu. Glass System oferuje drzwi szklane o klasach dymoszczelności Sa i S200 wynikające z przepisów. Drzwi o klasie Sa ograniczają maksymalny przepływ dymu maksymalnie do 3 m3/h dla jednego metra bieżącego szczeliny pomiędzy ruchomym a stałymi elementami drzwi przy ciśnieniu 25 Pa i temperaturze otoczenia (20°C). Drzwi o klasie dymoszczelności S200 natomiast charakteryzują się maksymalnym przepływem na poziomie 20 m3/h w przypadku drzwi jednoskrzydłowych lub 30 m3/h w przypadku drzwi dwuskrzydłowych. Prędkość przepływu mierzona jest w temperaturze podwyższonej (200°C), przy ciśnieniu do 50 Pa.