Urządzenia drukujące to już nie tylko narzędzia biurowe wykorzystywany w małych i dużych przedsiębiorstwach. Taki sprzęt stał się obecnie standardowym wyposażeniem praktycznie w każdym domu. Nie bez powodu największą popularnością cieszą się teraz drukarki laserowe, które do procesu drukowania wykorzystują toner.

Data dodania: 2022-04-10

Wyświetleń: 313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tonery do drukarek – wszystko co musisz wiedzieć

Urządzenia drukujące to już nie tylko narzędzia biurowe wykorzystywany w małych i dużych przedsiębiorstwach. Taki sprzęt stał się obecnie standardowym wyposażeniem praktycznie w każdym domu. Nie bez powodu największą popularnością cieszą się teraz drukarki laserowe, które do procesu drukowania wykorzystują toner.

Toner, czy tusz – o to jest pytanie

Toner jest zdecydowanie najważniejszym, ale także przede wszystkim najdroższym elementem każdej drukarki laserowej. Chociaż jego cena może wydawać się dla przeciętnego użytkownika zawyżona, szczególnie porównując do tanich tuszów atramentowych, to jednak biorąc pod uwagę jego wydajność w dłuższej perspektywie czasu okazuje się dużo lepszą inwestycją. Wszystko dlatego, że za pomocą  jednego wkładu można wydrukować zdecydowanie więcej stron. Ponadto w przypadku tonera nie istnieje ryzyko zaschnięcia pigmentu, co jest bardzo częstym problemem w drukarkach atramentowych. 

Ogromną różnicę można zaobserwować również w jakości wydruku. W przypadku urządzeń drukujących „na mokro” często można zauważyć nieestetyczne rozmazywanie tuszu, a nawet smugi na papierze. Nigdy nie spotkacie się z takim problemem w drukarkach wykorzystujących suchy pigment.

Toner – serce każdej drukarki laserowej

Jeśli już zdecydujecie się na zakup drukarki laserowej, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tonerów. A więc czym właściwie jest toner? Najprościej mówiąc tą nazwą określamy specjalny proszek, składający się z pigmentu oraz drobinek żelaza i żywicy, za sprawą której proszek przylega do papieru. W sklepach tonery sprzedawane są jako kompletne wkłady, czyli tzw. kasety. Głownie z powodu tego, że samodzielne uzupełnianie kartridża w warunkach domowych jest bardzo trudne i wymaga szczególnej ostrożności.

Ciekawym zagadnieniem jest sam proces drukowania w drukarkach laserowych, który został niejako „pożyczony” od znanych dobrze wszystkim kserokopiarek. Cały mechanizm zaczyna się od przygotowania wałka, który zostaje pokryty światłoczułym materiałem lub krzemem. Precyzyjne oświetlenie laserem sprawia, że proszek przykleja się do niego tylko w wybranych miejscach, aby następnie zostać przeniesiony na kartkę papieru. Walec możemy więc porównać do obracającej się pieczątki, która zamiast tuszu wykorzystuje wyżej wspomniany proszek.

Wybór tonera – czym się kierować?

Jeśli planujesz zakup tonera do swojej drukarki, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym unikniesz ewentualnych problemów z montażem i zaoszczędzisz pieniądze, przede wszystkim:

  • Dobierz toner do modelu swojej drukarki – pamiętaj, że na rynku dostępne są różne wkłady, które znacznie różnią się od siebie wielkością. Dokładne sprawdzenie opisu na opakowaniu pozwoli na uniknięcie przykrej niespodzianki podczas montażu.
  • Zwróć uwagę na wydajność wkładu – wydajność tonera określa się za pomocą liczby stron, które można wydrukować za pomocą jednego wkładu.
  • Porównuj ceny – ten sam toner można kupić w różnej cenie w zależności od sklepu. Warto zapoznać się z różnymi ofertami, aby wybrać tę najkorzystniejszą cenową. Na rynku znaleźć można również tzw. zamienniki oryginalnych tonerów, których przewagą jest przede wszystkim niska cena.

Artykuł napisany wraz z https://tonerdodrukarki.pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena