W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce się zdecydować na budowę domu jednorodzinnego. Na ogół taka inwestycja kojarzona jest z podwyższeniem komfortu życia. Inwestorzy zastanawiają się, czy budować domy w technologii tradycyjnej, czy decydować się nowoczesne technologie, które w praktyce generują niskie koszty utrzymania domu i mają dobry wpływ na środowisko naturalne. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wybierać domy pasywne. 

Data dodania: 2023-07-28

Wyświetleń: 100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto wybierać domy pasywne?
  1. Dom pasywny dla każdego. Dlaczego warto podjąć budowę domu pasywnego?
  2. Budowa domu energooszczędnego
  3. Domy pasywne i życie w domu pasywnym 

Domy energooszczędne, to temat, którym powinni zainteresować się wszyscy planujący budowę lub zakup domu. Można wybrać projekt domu pasywnego i sprawdzić, ile kosztuje budowa domu pasywnego, przy czym koszty te są wiążące w danym momencie. Nie da się przewidzieć, ile wzrosną koszty materiałów budowlanych i robocizny, nad czym ubolewają wszyscy inwestorzy w Polsce. Ogólnie rzecz ujmując, budowanie domów pasywnych wychodzi drożej niż domów tradycyjnych. Przy czym wybudowanie domu pasywnego oznacza niskie koszty eksploatacji. W przypadku standardowych domów koszty ogrzewania są dużo wyższe, a poza tym nie zawsze można w nich utrzymać stałą temperaturę. Takie typowe budownictwo może negatywnie wpływać na środowisko naturalne (emisja szkodliwych substancji, które powstają w wyniku palenia w piecu czy korzystania z ogrzewania gazowego). Z tej przyczyny osoby, którym na sercu leży ekologia, powinny wybierać domy pasywne

Dom pasywny dla każdego. Dlaczego warto podjąć budowę domu pasywnego?

Budownictwo pasywne cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Większość osób chce posiadać dom energooszczędny, który jednocześnie szanuje środowisko naturalne. Do budowy domu pasywnego przymierzają się osoby, które chcą mieszkać zgodnie z najnowszymi trendami. Do ogrzania domu pasywnego można wykorzystać innowacyjne pompy ciepła. Zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejsze. Budynek mieszkalny i pomieszczenia gospodarcze są wyposażone w kolektory słoneczne. Budynki pasywne wyróżnia bardzo dobra izolacja termiczna połączona z wydajnym systemem wentylacji. Inne cechy domu pasywnego mają związek z wykorzystywaniem naturalnych źródeł energii. Instytut Domów Pasywnych, który znajduje się w Darmstadt, nie traktuje nazwy dom pasywny jak marki. W ocenie Instytutu jest to certyfikowany standard budowlany. 

Budowa domu energooszczędnego

Współczesny człowiek powinien zwracać uwagę na ekologię. Świat ma do czynienia nie tylko z kryzysem klimatycznym, ale i z kryzysem energetycznym. Chociaż dla większości osób sprawa kryzysu energetycznego ma absurdalny wydźwięk, to niestety temat ten ciągle powraca. Trzeba postarać się o mniejsze zużycie energii. To się może udać przy budowie domu pasywnego. Odnawialne źródła energii mogą uratować domowe budżety. Tego nie da się osiągnąć w tradycyjnym domu (takowy wymaga doinwestowania lub przebudowy). 

Domy pasywne i życie w domu pasywnym 

Koszty życia w domu tradycyjnym będą stale wzrastać. Widać to po fakturach za prąd, gaz czy opał. Kryzys węglowy w 2022 roku pokazał, że w razie zawirowań w gospodarce, sytuacja z kosztami ogrzewania może być wyjątkowo trudna do opanowania. Identycznie jest w przypadku energii elektrycznej, której cena znacznie wzrosła, a poza tym gospodarstwa domowe są ograniczone limitami zużycia (od nich zależy ostateczna cena za prąd). Tak więc warto przestawić się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Domy pasywne są tak skonstruowane, że zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne, co w efekcie przynosi znaczne oszczędności. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena