W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przywiązujemy do dbania o środowisko. Instalacja oczyszczalni ścieków na terenie przedszkola lub szkoły może stać się nie tylko ekologicznym, ale i edukacyjnym rozwiązaniem. W jaki sposób wprowadzenie takiej innowacji wpływa na funkcjonowanie placówki oraz jej wychowanków?

Data dodania: 2023-06-29

Wyświetleń: 122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Edukacyjna rola oczyszczalni ścieków w przedszkolach i szkołach

Zalety posiadania własnej oczyszczalni ścieków na terenie placówki edukacyjnej

Pierwszą zaletą posiadania przez szkołę lub przedszkole własnej oczyszczalni biologicznej są korzyści ekonomiczne. Dzięki powtórnemu wykorzystaniu wody uzyskanej z oczyszczalni, placówka może znacząco zmniejszyć koszty związane z jej zużyciem. Woda pochodząca z oczyszczalni ma II klasę czystości, co oznacza, że choć nie jest zdatna do picia, można ją wykorzystać w innych celach, na przykład do podlewania ogrodu.

Nie bez znaczenia jest także wpływ na środowisko. Mniejsza ilość zużywanej wody przekłada się na niższe obciążenie dla środowiska naturalnego. Dzięki oczyszczalniom dzieci uczą się, jak ważna jest oszczędność wody i dbanie o ekosystem, co ma ważne znaczenie z punktu widzenia edukacji.

Czego dzieci mogą nauczyć się dzięki oczyszczalni ścieków?

Wprowadzenie oczyszczalni ścieków do przedszkola lub szkoły stwarza bezcenne możliwości edukacyjne, zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli. Uczy to wychowanków odpowiedzialności za środowisko, a także pozwala na zastosowanie praktycznych zagadnień z zakresu biologii czy fizyki, dzięki obserwacji procesów oczyszczania wody, wyjaśnia producent oczyszczalni do szkół i przedszkoli.

Oczyszczalnia ścieków może połączyć przyjemne z pożytecznym, gdyż umożliwia stworzenie oczka wodnego w ogrodzie placówki edukacyjnej. Dzieci mogą w ten sposób cieszyć się z piękna przyrody, a także uczestniczyć w sadzeniu kwiatów, warzyw czy owoców i obserwować ich wzrost. Taka zabawa to doskonała okazja do nauki dla dzieci, którym pielęgnacja własnych roślin daje poczucie dumy i uczy odpowiedzialności.

Jak widać, wykorzystanie oczyszczalni ścieków na terenie przedszkoli i szkół przynosi wiele korzyści – od ekonomicznych, przez środowiskowe i edukacyjne, po estetyczne. Dzięki takim inicjatywom dzieci mają szansę uczyć się odpowiedzialności za planetę oraz rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania poprzez zabawę i praktyczne działania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena