Czym jest probiotyk?
Przez probiotyki rozumie się żywe, zdefiniowane mikroorganizmy w określonej liczbie, które zmieniają mikroflorę w odpowiednich segmentach organizmu ludzkiego i wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Choć do probiotyków zalicza się szczepy drożdży czy kultury pleśni, to najczęściej mówimy o nich w kontekście bakterii kwasy mlekowego pochodzących z rodziny Lactobacillus spp., Streptococcus spp. Co istotne, są to bakterie, które są konkurencyjne względem mikroflory jelitowej, a dodatkowo, w kontekście preparatów dopochwowych, mają zdolność przylegania do nabłonka pochwy (adherencji)
U zdrowych kobiet wspomniane bakterie z rodzaju Lactobacillus naturalnie przenoszą się z dolnego odcinka układu pokarmowego do dróg rodnych. Bakterie te produkują kwas mlekowy, utrzymujący kwaśne pH w pochwie. Umożliwia to skuteczne ograniczanie rozwoju patogennych drobnoustrojów. Ich występowanie może być przyczyną zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. Z tego względu warto dbać o to równowagę mikroflory jelitowej, gdyż ewentualne zaburzenia (chociażby wywołane wspomnianą antybiotykoterapią czy menopauzą) mogą mieć wpływ na układ urogenitalny.
Kiedy stosuje się probiotyki ginekologiczne?
Zaburzenia w układzie urogenitalnym mogą być skutkiem antybiotykoterapii, ale także mogą występować w chwilach silnego stresu, znacznej aktywności seksualnej, jak również zmian hormonalnych czy podczas menopauzy. Powracające zakażenia bakteryjne mogą być powiązane z częstym korzystanie z basenów czy jacuzzi oraz nadmierne stosowanie niewłaściwych środków do higieny intymnej. Skutkiem wspomnianych zachowań może być uczucie suchości, napięcia czy świądu błon śluzowych pochwy.
Możemy w takiej sytuacji zastosować synbiotyk (czyli preparat będący połączeniem probiotyków i prebiotyków, tj. nietrawione składniki żywności, które stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych w okrężnicy) trilac® lady. Zadaniem suplementu diety trilac® lady jest pomoc w utrzymaniu kwaśnego pH pochwy. trilac® lady to doustny synbiotyk ginekologiczny, który zawiera 7 miliardów CFU (od ang. colony-forming unit, jednostki tworzące kolonię), z czego 5 mld to Lactobacillus plantarum LB931, 1 mld to Lactobacillus rhamnosus IMC 501 oraz to 1 mld Lactobacillus paracasei IMC 502, które wspomaga prebiotyk Fibregum™, czyli błonnik akacjowy. Wspomniane bakterie mają zdolność przylegania do nabłonka pochwy.
Bibliografia:
- Violetta Skrzypulec-Plinta, Romuald Dębski, Tomasz Paszkowski, Ryszard Poręba, Agnieszka Drosdzol-Cop Wpływ dopochwowej niehormonalnej terapii zawierającej kwas hialuronowy, glikogen i kwas mlekowy na życie seksualne i nasilenie zmian atroficznych sromu i pochwy u kobiet po menopauzie, GinPolMedProject 1 (31) 2014.
- Olszewska J., Czerwińska-Osipiak A., Łukaszuk K, Wiśniewska R., Problemy kobiet w okresie okołomenopauzalnym, “Pielęgniarstwo Polskie” 2015; 1 (55): 93-98.
- Szachta P., Gałęcka M., Bartnicka A. Bioróżnorodność mikroflory pochwy. Rola probiotyków ginekologicznych w utrzymaniu równowagi ekosystemu pochwy, “Forum Zakażeń” 2015; 6 (2): 139–143.
- Ulotka wyrobu medycznego trilac® lady gyno i suplementu diety trilac® lady.