Poznaj najlepsze sposoby na to, jak jeszcze lepiej wspierać mikroflorę jelit swojego dziecka. Oto kilka najważniejszych kroków.

Data dodania: 2023-06-06

Wyświetleń: 172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zadbać o mikrobiom przedszkolaka?

Zasady diety dla jelit

To, co je Twoje dziecko ma bardzo duży wpływ na jego mikrobiom. Sprawdź, co powinno się znaleźć w jego diecie, a co należy z niej wyrzucić.

*Potrawy na plus:

  • Kiszonki - znajdują się w nich naturalne probiotyki dla dzieci i dorosłych. Bakterie probiotyczne znajdziesz między innymi w kiszonej kapuście, kiszonych ogórkach, kefirze czy jogurtach probiotycznych. Jeśli Twój przedszkolak lubi eksperymentować ze smakami, probiotyki znajdują się też w przetworach soi, np. tempeh oraz w kombuchy.
  • Produkty bogate w błonnik - dowiedziono, że błonnik odgrywa także ważną role w zdrowiu jelit i wspiera mikrobiom. Dobrymi źródłami błonnika są oczywiście owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste.

*Tego unikaj:

  • W diecie przedszkolaka powinno być jak najmniej przetworzonego jedzenia. Sprzyja ono stanom zapalnym w organizmie, również w jelitach. Podobnie niekorzystnie na jelita działają sztuczne słodziki. Znajdziesz je niektórych dietetycznych i „zdrowych” słodyczach.

Zadbaj o zdrowy sen dziecka

A także poziom jego stresu. Dowiedziono że stres bezpośrednio przekłada się na zdrowie jelit. A sen jest jednym z najlepszych sposobów na jego wyregulowanie. Właśnie dlatego należy spać między 6 a 9 godzin dziennie. Aby zapewnić przedszkolakowi regenerujący sen upewnij się, że:

  • temperatura w jego pokoju jest w przedziale 18-22 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze najlepiej się wypoczywa.
  • wilgotność nie przekracza 40-60%, ani nie jest niższa. Może to być problemem zwłaszcza zimą, bo ka
  • loryfery bardzo wysuszają powietrze. Czasem potrzebne są wtedy nawilżacze powietrza.
  • czas przed ekranem kończy się najlepiej na dwie godziny przed snem. Komputer czy telefon emitują światło, które utrudnia zasypianie i „rozbudza” mózg. Pomocne w zniwelo
  • waniu jego działania są specjalne aplikacje, które zmniejszają efekty jego działania. Warto włączać je na urządzeniach już o zachodzie słońca.

Wspieraj mikrobiom probiotykami

Probiotyki dla dzieci warto włączyć do diety zwłaszcza po infekcjach, głównie rotawirusowych, w trakcie antybiotykoterapii czy w okresie jesienno-zimowym. Probiotyk dla dziecka pomaga odbudować i ochronić jego mikrobiom w tym okresie. Jaki powinien być dobry probiotyk dla dzieci?

Po pierwsze, powinien zawierać tyle dobrze przebadane szczepy bakterii, bezpieczne i o udowodnionym działaniu. Taki jest na przykład szczep Lactobacillus rhamnosus GG, które mają liczne probiotyki dla dzieci. Do tego dobrze, aby miał dodatek prebiotyku, bo przyspiesza on namnażanie bakterii probiotycznych.

Jeśli Twoje dziecko ma problem z przyjmowaniem leków i suplementów, bardzo ważna będzie też jego forma. Zdecyduj się na probiotyk dla dziecka w kroplach. Można go albo zakroplić bezpośrednio do jamy ustnej dziecka albo dodać do wody czy innego napoju. Najlepiej wybierz produkt bezsmakowy, wtedy dziecko nie będzie narzekało na nieprzyjemną zmianę smaku ulubionego soku czy szejka.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena