Wizyta u kardiologa wielu osobom kojarzy się raczej z opieką poszpitalną, a już na pewno jest dla nich czymś, co ma swoje miejsce już na etapie precyzyjnej diagnostyki. Tymczasem usługi kardiologiczne, odpowiednie badania i regularne wizyty mogą pozwolić na dłuższe życie w zdrowiu.

Data dodania: 2023-02-22

Wyświetleń: 73

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Badania, porady i edukacja: jak wizyta u kardiologa pozwala żyć dłużej i zdrowiej

Nie jestem chory, po co mam iść do kardiologa?

Po pierwsze – skąd ta pewność dotycząca stanu zdrowia, jeśli nie badasz się regularnie? A po drugie – jesteś zdrowy teraz. Bez odpowiedniego stylu życia i bez badań profilaktycznych wtedy, kiedy będą wskazane, na pewno nie uda się zdrowia zachować na dłużej. Wizyta w gabinecie, w którym przyjmuje kardiolog Warszawa, nie wymaga zwykle wielkich przygotowań, badania są bezbolesne, a pozwalają skontrolować stan zdrowia nie tylko samego serca, ale także układu krwionośnego.

Jakie są powody, by ludzie zdrowi chodzili do kardiologa?

Serce jest mięśniem, który pracuje przez całe życie, a wiele osób wcale nie dba o nie tak, jak należy. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś okazem zdrowia, to powinieneś regularnie odbywać konsultacje kardiologiczne, bo czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego jest naprawdę sporo.

  • Kiepski tryb życia: zła dieta, mała ilość aktywności fizycznej lub aktywność kiepskiej jakości, niedobory snu.
  • Choroby dziedziczne, powikłania po niektórych zakażeniach bakteryjnych i wirusowych.
  • Rozwinięta próchnica (tak, bakterie z jamy ustnej w skrajnych przypadkach mogą atakować także układ krwionośny).
  • Naturalna skłonność do utrzymywania się podwyższonego poziomu cholesterolu.
  • Zdiagnozowane nadciśnienie niemające w chwili diagnozy dalszych powikłań sercowych.
  • Wysoki poziom stresu.

Wiele osób ma wykrywane na przykład wady w budowie zastawek zupełnie przy okazji, kiedy wykonuje się u nich różne badania. Zgoda, w takich przypadkach zwykle nie trzeba podejmować żadnego leczenia, skoro zmiany nie dawały objawów, ale zawsze jest to powód, żeby zachować większą czujność i tym bardziej, nawet czując się zupełnie zdrowym, regularnie powtarzać badania.

Czy choroby kardiologiczne ustępują?

Są takie choroby układu sercowo-naczyniowego, które można całkowicie wyleczyć, choć przeważnie i tak takich pacjentów, u których się to udało, zalicza się do grupy podwyższonego ryzyka. Z porad kardiologicznych korzystają więc regularnie nie tylko pacjenci po przebytym zawale, ale też osoby z nadciśnieniem. Po zawale można wrócić często do pełnej sprawności, ale serce i tak może pozostać osłabione, dlatego takich pacjentów się monitoruje.

Podobnie w przypadku innych chorób – czynniki ryzyka ich ponownego wystąpienia zwykle nie ustępują zupełnie, więc okresowe wizyty u kardiologa są raczej przejawem zapobiegliwości. To ważne również z tego powodu, że choroby kardiologiczne nie tylko zwykle mają kiepskie rokowania (tym gorsze, im później wykryje się problem), ale miewają i niespecyficzne objawy, więc konsultacje ze specjalistą pozwalają lepiej poprowadzić proces diagnostyczny.

Kardiolog – to lekarz dla Ciebie

Mówi się, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedokładnie zdiagnozowani. To absolutnie nieprawda. Zdrowi są ci, którzy dbają o swoje zdrowie, kontrolują stan serca i naczyń krwionośnych, a kiedy pojawiają się problemy, to szybko reagują. To znaczy, że ludzi zdrowych najczęściej można zobaczyć na rutynowych wizytach u kardiologa. Dołącz do ludzi odpowiedzialnych, badaj swoje serce. W czasie konsultacji dowiesz się, jakie badania warto by było wykonać i możesz być pewien, że nie będą one nadmiernie uciążliwe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena