Komornicy są po to, aby pomóc Ci zorganizować spłatę długu w sposób, który będzie dla Ciebie korzystny i sprawi, że wszyscy zainteresowani będą zadowoleni. Jeśli masz pytania dotyczące postępowania z komornikami, poniżej znajdziesz kilka odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości dotyczące tematu komorników.

Data dodania: 2023-01-30

Wyświetleń: 280

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak należy postępować z komornikami?

Zadaniem komornika jest, aby pomóc Ci w uregulowaniu Twojego zadłużenia. Najlepszym sposobem na powstrzymanie wizyty komornika jest wcześniejsze skontaktowanie się z firmą, która jest właścicielem Twojego długu lub jej prawnikami, aby omówić Twoją sytuację i możliwości. Jeśli zażądano wizyty komornika, możesz wnieść opłatę do sądu i złożyć wniosek o zawieszenie nakazu. Sąd prześle Ci formularz do wypełnienia, w którym zapyta Cię ile możesz zapłacić wierzycielowi każdego miesiąca. O wizycie komornika otrzymasz zawiadomienie, co najmniej tydzień przed jego planowaną wizytą, więc masz czas, aby zrobić coś, co zapobiegnie jego wizycie. Możesz spróbować spłacić zadłużenie częściowo zapłacić swojemu wierzycielowi i ustalić plan zarządzania długiem, (choć pamiętaj, że jeśli był on w sądzie, aby wysłać komorników, może tego nie zaakceptować).

Jeśli jednak komornik pojawi się w Twoich drzwiach powinieneś poprosić go o dowód osobisty. Możesz poprosić o weryfikację tożsamości i uprawnień komornika nawet wtedy, gdy już był u Ciebie wcześniej. Komornicy mogą przeszukiwać szuflady i będą to robić. Zazwyczaj nie zabiorą wszystkiego z domu, ale będą szukać rzeczy wartościowych, takich jak biżuteria czy sprzęt RTV i AGD. Wiedzą, że gotówka i biżuteria mogą być łatwo ukryte, więc będą ich szukać. Komornicy mają prawo zająć tylko rzeczy należące do osoby wymienionej w długu. Nie mogą zająć rzeczy należących do dzieci, małżonka, przyjaciela lub lokatora. Komornik może zająć również Twój samochód i wszelkie inne rzeczy, które znajdują się na zewnątrz nieruchomości. Może to być samochód, sprzęt ogrodniczy i wszystko inne, co stoi na zewnątrz. Jeśli jednak korzystasz z zakupu na raty czy kredytu aby kupić np. samochód lub sprzęt elektroniczny, to pojazd lub sprzęt nadal są własnością firmy, z którą zawarłeś umowę finansową. Oznacza to, że komornicy nie zajmą go. Upewnij się jedynie, że możesz pokazać komornikowi, że to co masz na kredyt to masz dowód, że płacisz cały czas raty.

Czy komornik może odmówić przyjęcia planu spłaty?

W przypadku większości długów, jedynym sposobem, w jaki komornik może wejść i zażądać spłaty długu jest wpuszczenie go przez Ciebie do domu lub jego wejście, jeśli drzwi są otwarte. Będziesz miał co najmniej 7-dniowe zawiadomienie o pierwszej wizycie, więc masz czas na przygotowanie się. Po otrzymaniu zawiadomienia nadal możesz powstrzymać komornika organizując spłatę długu. Jeśli jednak nie chcesz żeby zabierał Twoje rzeczy a wiesz, że nie będziesz w stanie zorganizować takiej gotówki na spłatę zadłużenia możesz porozmawiać z nim i opracować plan płatności. Komornik będzie współpracował z Tobą, aby upewnić się, że płatności, na które się zgodzisz, są rozsądne i zgodne z Twoimi finansami. Będzie starał się pomóc ci w spłacie należności w rozsądnym okresie, ale warto pamiętać, że ma też ograniczone uprawnienia do uzgadniania okresu płatności. Jeśli nie będzie w stanie zaoferować Ci wystarczająco długiego okresu płatności, może skierować się z zapytaniem do wierzyciela, aby omówić czy można uzgodnić dłuższy okres płatności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena