Rejestracja czasu pracy stanowi obecnie podstawowy element w organizacji praktycznie każdej firmy czy instytucji. Co więcej, możemy sięgnąć w tym zakresie po rozwiązania umożliwiające zintegrowanie systemu z programem kadrowo - płacowym, co dostarcza nam dodatkowych korzyści i usprawnia szereg procedur. Coraz częściej również czytnik czasu pracy łączy funkcjonalność systemu rejestracji i dodatkowo kontroli dostępu. 

Data dodania: 2023-01-18

Wyświetleń: 305

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać najlepszy czytnik czasu pracy? Zwróć uwagę na te 3 elementy

Mamy więc rozwiązania organizacyjne, które przekładają się bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa. Jak jednak wybrać rejestrator, który będzie najlepszy dla naszej firmy? Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku propozycjom. Najlepsze łączą w sobie te 3 ważne elementy. Warto wziąć je pod uwagę.

Zaawansowana technologia biometryczna to podstawa

Jeśli czytnik czasu pracy ma stanowić rozwiązanie nowoczesne, niezawodne i w pełni efektywne, dobrym wyborem będzie z pewnością system wykorzystujący urządzenia biometryczne identyfikujące osoby poprzez odczyt linii papilarnych (a także tęczówki oka czy też odczyt naczyń krwionośnych palca / dłoni). Tego typu rozwiązania - kojarzone jeszcze jakiś czas temu jedynie z najbardziej zaawansowanymi i w związku z tym mniej dostępnymi technologiami - zyskuje dzisiaj szeroko na popularności zarówno wśród podmiotów komercyjnych, jak i instytucji publicznych. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest z pewnością skuteczność systemów biometrycznych. Dodatkowo, inne procesy realizowane w przedsiębiorstwach, jak chociażby automatyzacja procesów produkcyjnych, tworzą doskonałe, bowiem synergiczne, a przy tym wysoce efektywne połączenie z procedurami pomiaru czasu pracy i kontroli dostępu. Czytnik identyfikujący pracownika na podstawie odcisku linii papilarnych sprawdza się w takim zastosowaniu praktycznie niezawodnie.

Co istotne, systemy biometryczne nie wykluczają jednoczesnego uwierzytelniania osób poprzez odczyt kart dostępu, czy wprowadzanych kodów, bądź haseł. Takie połączenie to jeszcze wyższy poziom niezawodności i precyzji. 

Sprawdź rozwiązania dla bezpieczeństwa systemu i użytkowników

System kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy musi być odpowiednio zabezpieczony. Jakie rozwiązania gwarantują nam najwyższy poziom bezpieczeństwa? W przypadku systemów wykorzystujących technologię biometryczną taką funkcjonalność zapewni m.in. czujnik wykrywania fałszywych odcisków palców. Na pewno warto sprawdzić, czy wybierana przez nas propozycja została wyposażona w tego typu opcję. Fałszerze często posługują się odciskami palców wykonanymi np. gumą czy silikonem. Odpowiedni czujnik wraz z elementem wykrywającym żywą tkankę bez problemu zidentyfikują wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie.

Jednym z zaawansowanych rozwiązań, w jakie wyposażony może być dobry czytnik czasu pracy, będzie specjalny algorytm zapisywania linii papilarnych. Taka opcja ma szczególne znaczenie, jeśli bierzemy pod uwagę konieczność skanowania nie tylko suchych, ale i mokrych palców. W kwestiach bezpieczeństwa warto dodatkowo zwrócić uwagę na opcję sterylizacji powierzchni czytników promieniami UV. 

Czytnik musi być wygodny w obsłudze. Także dla obcokrajowców czy nowozatrudnionych pracowników

Trudno o satysfakcjonujące rozwiązanie, jeśli nie będzie ono wygodne w obsłudze dla jego użytkowników. W tym przypadku istotne jest, aby zarówno czytniki, jak i cały system stanowiły łatwą w użytkowaniu opcję na każdym poziomie obsługi. Stąd też najlepsze rozwiązania dostępne na rynku oferują m.in. możliwość obsługi systemu w różnych językach. Organizacje zatrudniające osoby, które nie znają języka polskiego, na pewno docenią taki wariant rozwiązania.

Inne udogodnienia to tutaj możliwość integracji z systemem kadrowo - płacowych, który, korzysta bezpośrednio z informacji, jakich dostarczają rejestratory czasu pracy. Nie mniej ważne będzie zarządzanie systemem z poziomu nie tylko samego urządzenia, ale i z komputera. Pomocne mogą okazać się również komunikaty głosowe, które wyraźnie usprawnią obsługę czytników przez nowozatrudnionych, a tym samym niedoświadczonych pracowników.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena