Jeśli nie spłacasz kredytu albo innego długu jest duże prawdopodobieństwo, że do Twoich drzwi zapuka komornik. Komornicy mają prawo do ściągania długu, czy to poprzez zapłatę gotówki czy sprzedaż skonfiskowanych towarów. Komornicy będą szukać sposobów, aby pomóc Ci w uregulowaniu długu i chętnie podpowiedzą jak można to zrobić. Komornicy są po to, aby pomóc Ci uregulować dług w rozsądny i sensowny sposób, ale rozumiemy, że myśl o komornikach przychodzących do Twojego domu może być niepokojąca.

Data dodania: 2023-01-13

Wyświetleń: 348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy bać się wizyty komornika?

Jeśli komornik już się z Tobą kontaktował, Twoim pierwszym krokiem powinna być rozmowa z nim lub sądem okręgowym w celu omówienia Twoich opcji i możliwości rozwiązań. Komornicy mają prawne uprawnienia do odzyskiwania długów i dóbr i są instruowani, aby odzyskać długi w imieniu wierzycieli sądowych lub ich adwokatów. Komornicy są też zatrudnieni bezpośrednio przez sąd okręgowy. W większości przypadków komornicy są wysyłani przez sąd w celu ściągnięcia długów, co może obejmować takie rzeczy jak podatek komunalny, alimenty, niezapłacony VAT i wiele innych rodzajów zobowiązań. Może to dotyczyć salda powstałego za pośrednictwem dostawcy usług komunalnych, usług finansowych lub długu telekomunikacyjnego.

Jaka jest różnica między komornikami a windykatorami?

Komornicy mają prawne uprawnienia do ściągania długów i pracują w imieniu sądu. Windykator działa w imieniu firmy windykacyjnej lub bezpośrednio dla wierzyciela. Windykatorzy mogą poprosić Cię o zawarcie porozumienia w sprawie płatności, ale nie są tam po to, aby egzekwować dług. Ich celem jest współpraca z Tobą, aby uzgodnić plan płatności i rozpocząć proces regulowania długu, ale nie przejmują kontroli nad majątkiem w taki sam sposób, jak komornik.

Co komornicy mogą, a czego nie mogą robić?

Rozumiemy, że komornicy mogą być dla Państwa niepokojący i stresujący jednak na pewno pomocne jest posiadanie informacji o tym, co komornicy mogą, a czego nie mogą robić. Kiedy komornik po raz pierwszy odwiedza nieruchomość, może wejść do domu tylko wtedy, gdy zostanie wpuszczony przez osobę tam przebywającą. Jeśli nikogo tam nie ma, komornik zazwyczaj zostawia kartkę z informacją o wizycie i numerem telefonu, pod którym można omówić z nim sprawę. Może on wejść przez niezamknięte drzwi jedynie jeśli wcześniej został wpuszczony i wraca do Twojego domu, aby odebrać towary, które mają być sprzedane w celu spłaty długu.

Komornik odwiedzi Cię w Twoim domu, aby omówić spłatę długu i zazwyczaj poinformuje Cię o możliwościach spłaty. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić długu w całości, komornik może przeprowadzić inwentaryzację towarów nadających się do sprzedaży w nieruchomości i poprosi o podpisanie umowy o kontrolowanych towarach - te towary pozostaną w nieruchomości podczas dokonywania płatności i zostaną zajęte i sprzedane tylko wtedy, gdy umowa zostanie złamana. Jeśli komornik pojawi się w Twoim domu, jego priorytetem jest rozmowa z Tobą i uzgodnienie spłaty długu, w całości lub w uzgodnionych ratach. Jeśli komornik jest w stanie uzgodnić z Tobą warunki, rozpoczyna się to od spisu dóbr nadających się do sprzedaży w obrębie nieruchomości, które następnie przechodzą pod kontrolę sądu. Pozostaną one w Państwa domu podczas dokonywania płatności, ale jeśli warunki umowy zostaną naruszone, komornik może powrócić i przejąć dobra, które zostaną sprzedane na aukcji, aby spłacić zaległy dług. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena