Na rynku znaleźć można różne modele żarówek, w tym także LED H7. Są to produkty stosowane przede wszystkim w motoryzacji – w reflektorach samochodowych. Czym wyróżniają się takie żarówki? Jak wybrać odpowiedni model?

Data dodania: 2022-08-23

Wyświetleń: 268

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym charakteryzują się żarówki LED H7?

Gdzie używa się żarówek H7 LED?

Żarówki H7 LED są sposobem na doskonałą widoczność podczas jazdy, zwłaszcza w nocy. Stanowią one standardowe wyposażenie pojazdów nowej generacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej, rekomendowane jest stosowanie żarówek ledowych w nowych autach, wyjeżdżających z linii produkcyjnych. Produkty te, umieszczane w starych reflektorach dostosowanych do żarówek halogenowych, nie spełniają wymogów Unii Europejskiej. Zamontowanie ledów w takim pojeździe powoduje utratę homologacji samochodu, przez co jeżdżenie nim po drogach publicznych staje się nielegalne. Podczas kontroli drogowej policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu ze względu na stan techniczny. Auto nie przejdzie także przeglądu na stacji kontroli pojazdów.

Żarówki LED H7 a starsze modele aut

Konstrukcja lampy w starszych pojazdach zwykle nie jest dostosowana do żarówek ledowych. Temperatura w lampie może niebezpiecznie wzrosnąć, przez co diody przegrzeją się, a ich jakość świecenia ulegnie pogorszeniu. W konsekwencji będzie dochodzić do częstego przepalania się żarówek. Sposobem na chłodzenie jest wyposażenie reflektorów w niewielkie radiatory z wentylatorami elektrycznymi – umożliwiają one odprowadzanie nadmiaru ciepła.

Moc i żywotność żarówek H7 LED

Żarówki H7 LED charakteryzują się przede wszystkim bardzo długą żywotnością. Czas pracy diod dochodzi do 50 tysięcy godzin. Same regulują natężenie oraz zasięg światła i są gotowe do pracy zaraz po ich włączeniu. Światło, jakie emitują żarówki LED H7, jest dużo zimniejsze od tego w popularnych modelach halogenowych. Jednocześnie nie jest dokuczliwe i rażące dla kierowców jadących z naprzeciwka.

Tradycyjne żarówki H7 mają moc nominalną około 55 W. Natomiast modele ledowe potrzebują mniej mocy, aby uzyskać taki sam efekt oświetlenia drogi nocą. W żarówkach H7 LED ciepło emitowane przez punkty świetlne wydostaje się tyłem i nie jest ono redukowane strumieniem powietrza, które owiewa maskę samochodu podczas jazdy.

Stosowanie żarówek H7 LED jest wydajne, oszczędne i efektywne. Przyczynia się do ochrony środowiska – poprzez znaczną oszczędność energii, mniejsze zużycie surowców oraz niższą emisję dwutlenku węgla. Są zbudowane z materiałów nieszkodliwych dla środowiska, zgodnie ze standardami RoHS/REACH. Dzięki długiej żywotności można ograniczyć produkcję odpadów i koszty związane z wymianą żarówek.

Im wyższa temperatura barwowa żarówki ledowej, tym lepiej. Maksymalny komfort jazdy nocą zapewnia temperatura 5800 K. Zmniejsza ona ogólne poczucie zmęczenia i sprawia, że jazda nocą jest bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Właściwa temperatura barwowa powinna zapewnić optymalny kontrast.

Wykonanie żarówek H7 LED z wysokiej klasy materiałów gwarantuje ich niezawodność. Jest to produkt wytrzymały na wszystkie warunki atmosferyczne i jednocześnie łatwy w montażu.

Jakie żarówki H7 LED warto wybrać?

Żarówki H7 LED montowane są w światłach mijania nowych samochodów. Generują więcej światła niż ich halogenowe odpowiedniki. Wybierając odpowiednie żarówki, należy upewnić się, czy dany model skupia światło we właściwy sposób. Dobrym rozwiązaniem jest zakup żarówek ledowych firmy Philips lub Osram, dostępnych w sklepie Metler. Barwę emitowanego światła oraz trwałość produktu można porównać z żarówkami LED innymi producentów, jednak czas żywotności żarówki zależy także od jakości lampy. Zanieczyszczenia i wilgoć mogą spowodować szybsze przepalanie diod. W lampach konwencjonalnych, które są zamontowane w starszych pojazdach, trzeba mieć na uwadze, że żarówki H7 ledowe nie mają homologacji ECE.

Kupując markowe żarówki LED, masz pewność, że zastosowane w nich rozwiązania są dostosowane do obowiązujących norm. Produkty te są projektowane i opracowywane zgodnie z surowymi przepisami, dzięki czemu zachowane są wysokie standardy produkcji. Używane są surowce o najwyższej jakości, co daje gwarancję długiej żywotności żarówki. W przypadku zakupu tanich wersji modeli H7 LED może pojawić się problem z ustawieniem górnej granicy światła i cienia – podczas jazdy światło będzie oślepiać uczestników ruchu jadących z naprzeciwka. Żarówki H7 LED Philips i Osram pasują do większości reflektorów. Mają ułatwiony sposób mocowania, dzięki czemu bez problemu można je zamontować w reflektorach z utrudnionym dostępem. LED to technologia oświetleniowa, która zwiększa wydajność żarówki oraz jakość i trwałość światła.

Kiedy korzysta się z żarówek LED H7?

W Polsce obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Jeżeli w ciągu dnia jest dobra pogoda, można zastąpić je światłami do jazdy dziennej. Nowe samochody są już wyposażone w tego typu światła, a starsze auta można doposażyć w moduł LED, który jest montowany poniżej głównych reflektorów. Stosowanie żarówek LED, wymiennie ze światłami mijania, powoduje mniejszą eksploatację halogenów w reflektorach głównych. Oświetlenie ledowe może być stosowane w starszych samochodach tylko jako światła do jazdy dziennej, podczas doskonałej widoczności na drodze. Z chwilą pogorszenia się warunków pogodowych należy zmienić je na światła mijania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena