Najczęstszym i najpopularniejszym zastosowaniem kompresora powietrza, zarówno wśród profesjonalistów, jak i hobbystów, jest zasilanie różnego rodzaju narzędzi napędzanych mocą sprężonego powietrza. Do najchętniej wybieranych narzędzi pneumatycznych bez wątpienia należą klucze pneumatyczne - obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego, naprawczego czy zakładu produkcyjnego. Z uwagi na duże możliwości i łatwość obsługi, coraz częściej spotkać można je również w przydomowych garażach. 

Data dodania: 2022-07-22

Wyświetleń: 437

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybrać?

Jednak klucz pneumatyczny - jak wszystkie pozostałe narzędzia pneumatyczne - ma określone wymagania, które musi spełniać sprężarka, by umożliwić mu sprawne funkcjonowanie. Zastanawiasz się, jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybrać? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które rozwieją Twoje wątpliwości!

Kompresor powietrza do zasilania narzędzi pneumatycznych

Jeśli od podstaw kompletujesz swój zestaw do pracy z kluczem pneumatycznym, jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji. Zacznij od wyboru interesującego Cię modelu narzędzia, zweryfikuj jego specyfikację i wymagania techniczne, a następnie na ich podstawie dobierz kompresor, który będzie służył do jego zasilania. Szeroki wybór kompresorów tłokowych odpowiadających na różne potrzeby znajdziesz tutaj.

Celuj przede wszystkim w modele olejowe. Taki kompresor - choć wymaga od Ciebie więcej prac konserwacyjnych - zapewni Ci odpowiednią moc i wydajność, które są kluczowe podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi. Pojemność zbiornika ciśnieniowego zależy od rodzaju narzędzi, których planujesz używać. Co do zasady jednak - nawet przy okazjonalnym użytkowaniu w domu czy garażu - kompresory o pojemności poniżej 25l nie nadają się do sprawnej pracy nawet z najmniej wymagającymi narzędziami pneumatycznymi. Takie modele odrzuć na starcie.

Jeśli planujesz częstsze i dłuższe prace ze sprężonym powietrzem lub Twój kompresor ma zasilać narzędzia pneumatyczne w profesjonalnym zakładzie usługowym, zdecydowanie postaw na kompresor dwutłokowy lub trzytłokowy. Takie sprężarki są dużo wydajniejsze, sprawniej współpracują z narzędziami na sprężone powietrze, a przy tym są znacznie tańsze w przypadku regularnej, intensywnej eksploatacji. Chcesz sprawdzić ofertę kompresorów dwutłokowych solidnego i sprawdzonego producenta? Kliknij tutaj!

Ogólne wytyczne dla kompresorów przeznaczonych do zasilania narzędzi pneumatycznych to jedno. Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo poszczególnym parametrom technicznym, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając kompresor do zasilania klucza pneumatycznego.

Kompresor do klucza pneumatycznego Airpress

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego - podpowiadamy!

Podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas analizy specyfikacji klucza pneumatycznego to jego ciśnienie robocze oraz zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Te wartości warunkują dobór właściwego kompresora pod względem maksymalnego ciśnienia, wydajności efektywnej oraz pojemności zbiornika.

Należy przy tym pamiętać, że wymagania kluczy pneumatycznych potrafią być bardzo różne. Zależą one przede wszystkim od mocy narzędzia, o której mówi jego maksymalny moment obrotowy (mierzony w Nm). Zwykle - choć nie jest to regułą - im większa moc klucza, tym większe jego zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Mocniejsze klucze wykorzystywane podczas prac przy autach ciężarowych, maszynach rolniczych, silnie zapieczonych śrubach lub prac przemysłowych, osiągają maksymalne momenty obrotowe nawet powyżej 4000 Nm i do sprawnej pracy potrzebują nierzadko nawet powyżej 400 l/min.

To właśnie z uwagi na duże zróżnicowanie kluczy pneumatycznych, tak ważny jest dobór odpowiedniego kompresora do konkretnego typu narzędzia. Szeroki wybór możliwości, jakie masz do wyboru, sprawdź tutaj.

Maksymalne ciśnienie sprężarki do klucza pneumatycznego

Znaczna większość kluczy pneumatycznych do sprawnej pracy wymaga sprężonego powietrza pod ciśnieniem w ok 6 - 6.5 bara. W przypadku tego rodzaju narzędzi należy jednak wybierać kompresory o ciśnieniu ok. 20% wyższym niż wymagane i regulować je z pozycji reduktora ciśnienia, by zapewnić kluczowi stabilne i stałe ciśnienie, niezbędne do prawidłowej pracy. W myśl tej zasady w większości przypadków optymalnym rozwiązaniem będzie kompresor 8 bar, zarówno w użytku hobbystycznym, jak i w pełni profesjonalnym. 

W przypadku mocniejszych i bardziej zaawansowanych kluczy pneumatycznych, których ciśnienie robocze jest wyższe, należy zastosować tę samą zasadę.

Klucz pneumatyczny a wydajność kompresora

Wydajność wylotowa jest zdecydowanie najważniejszym parametrem, niezbędnym do zapewnienia prawidłowej pracy klucza pneumatycznego. Zbyt mała ilość dostarczanego do urządzenia powietrza powoduje spadek ciśnienia i utratę mocy narzędzia w trakcie pracy. Mimo to, w przypadku kluczy pneumatycznych dobór wydajności kompresora na podstawie zasady “równa lub większa” obowiązuje w sposób mniej oczywisty.

Producenci kluczy pneumatycznych podają często dwie wartości dotyczące zużycia powietrza - jedną odpowiadającą maksymalnemu zużyciu, drugą zaś informującą o jego średnim zużyciu. Pamiętaj, że klucz pneumatyczny wprawdzie osiąga podczas pracy maksymalną wartość zużycia medium roboczego, sam cykl jego pracy jednak zwykle zamyka się w przedziale 15-30 sekund. To narzędzie, które nie pracuje w trybie ciągłym - mało tego, niezwykle rzadko zdarza się, żeby odkręcenie nawet silnie zapieczonej śruby wymagało od niego pełnej minuty pracy.

Dlatego dobierając odpowiedni kompresor do klucza pneumatycznego, sugeruj się zawsze informacją o średnim zużyciu powietrza. Zakup kompresora o wydajności wylotowej 400 l/min do zasilania klucza pneumatycznego o średnim zapotrzebowaniu na poziomie 200 l/min, będzie zbędnym wydatkiem ponad potrzeby, a przy tym rozwiązaniem mniej ekonomicznym w eksploatacji. 

Dodatkowo, szczególnie w użytku garażowym, nie będzie problemem nawet wydajność nieco niższa od sugerowanej. Odkręcenie lub dokręcenie śruby w standardowych, mniej problematycznych sytuacjach, trwa z reguły kilka sekund. Tym samym zużycie powietrza również jest niższe od średniej.

jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybra? Airpress

Kompresor do klucza pneumatycznego - pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika ma ścisły związek z zapotrzebowaniem na powietrze. Ograniczona jego ilość w zbyt małym zbiorniku sprawi, że narzędzie nie będzie w stanie osiągnąć maksymalnego momentu obrotowego i nawet nie poruszy bardziej problematycznej nakrętki czy śruby. Dlatego nawet do mniej wymagających zastosowań zaleca się wybierać kompresory o pojemności co najmniej 100l. Oczywiście w zastosowaniach typowo hobbystycznych i pracy z kluczami o niskich momentach obrotowych, sprawdzi się również kompresor 50l. Choć jeśli tylko możliwości przestrzenne i finansowe pozwalają Ci na zakup kompresora 100l, z pewnością nie pożałujesz tego wyboru!

Podsumowując:

  • do użytku garażowego ze standardowym kluczem pneumatycznym wybierz kompresor o mocy 2 KM i ciśnieniu maksymalnym 8 bar, którego wydajność wylotowa mieści się w przedziale 200-250 l/min, a pojemność zbiornika wynosi 100 litrów - choć przy sporadycznym użytkowaniu sprawdzi się kompresor jednotłokowy, to warto zdecydować się na urządzenie dwutłokowe
  • do pracy z mocniejszymi kluczami pneumatycznymi oraz do użytku w profesjonalnych zakładach usługowych lub produkcyjnych - ze względu na większą częstotliwość i intensywność pracy z kluczami o większym stopniu zaawansowania oraz konieczność ograniczania przestojów w pracy - wybierz kompresor co najmniej dwutłokowy, o mocy 4KM i ciśnieniu roboczym 10 bar, którego wydajność efektywna wynosi pomiędzy 300-500 l/min, a pojemność zbiornika - między 200-300 litrów
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena