Medycyna chińska – na czym polega?
Tradycyjna medycyna chińska, czyli TMC to jeden ze sposobów oddziaływania na organizm człowieka, który jest praktykowany w Azji od ok. trzech tysięcy lat. Opiera się ona na holistycznym spojrzeniu na człowieka, czyli braniu pod uwagę nie tylko ciała, ale także jego duszy i umysłu.
Według TMC stanowią one całość, a utrzymanie zdrowia zależy od ich harmonijnego współdziałania i przepływu energii pomiędzy nimi. Zatem, gdy ciało zaczyna chorować, cierpi również umysł i dusza. W związku z tym, żeby ponownie “uzdrowić” organizm, trzeba oddziaływać na wszystkie sfery człowieka.
Jednak należy pamiętać, że celem medycyny chińskiej nie jest “leczenie” chorób, a zapobieganie im. W tym celu TMC korzysta nie tylko z ziół i medytacji, ale także z różnych zabiegów w tym masaży i akupunktury.
Tradycyjna medycyna chińska – jakie zabiegi oferuje?
W ramach tradycyjnej medycyny chińskiej można skorzystać z różnych zabiegów. W centrum SPA, takim jak np. Malinowy Zdrój w Świeradowie-Zdroju, dostępne są np.:
- akupunktura – polega on na nakłuwaniu skóry igłami akupunkturowymi. Pod wpływem tych bodźców ma zwiększać się synteza kolagenu i elastyny oraz usprawniać przepływ krwi i limfy, a w związku z tym składników odżywczych. W rezultacie akupunktura pomaga pobudzić komórki skóry do pracy i np. na twarzy uzyskać efekt napiętego oraz wzmocnionego naskórka;
- moksa – nazwa pochodzi od rośliny, z której sporządza się stożki. Za ich pomocą stopniowo ogrzewa się skórę, aż do głębokich tkanek. Według TMC ciepło wspiera procesy, które stymulują obwodowe części układu nerwowego i oddziałują na organy wewnętrzne. Dzięki temu moksa ma wspomagać pobudzanie układu odpornościowego do pracy;
- reiki – zabieg ten polega na przekazywaniu energii poprzez dłonie. Według filozofii medycyny chińskiej reiki pomaga odblokowywać kanały energetyczne, a tym samym przyczynia się do dostarczenia organizmowi energii potrzebnej do tego, żeby mógł powrócić do równowagi;
- akupresura stóp – jest to masaż, podczas którego dociska się tzw. strefy refleksyjne. Ma to wspomagać przepływ krwi i energii. Według wierzeń docierają one do chorych organów, a tym samym pomagają im się uzdrowić. Co więcej, akupresura ma również wspierać powrót równowagi i spokoju.
Wśród zabiegów medycyny chińskiej znajdują się także liczne masaże poszczególnych części ciała. Pod wpływem ucisku ma dojść do rozluźnienia mięśni i przywrócenia harmonii w organizmie.
Zabiegi medycyny chińskiej – czy warto z nich skorzystać?
Założenia medycyny chińskiej brzmią nieco tajemniczo, przez co korzystanie z jej zabiegów może wzbudzać strach. Jednak coraz więcej lekarzy promuje połączenie medycyny z alternatywnymi metodami dbania o zdrowia. Ma to pomagać w łagodzeniu bólu, a także wspierać stosowane leczenie[1].
Medycyna chińska może być wsparciem codziennej terapii, a także sposobem na zachowanie zdrowia. Jednak w razie wątpliwości przed zdecydowaniem się na zabiegi skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań do tego typu zabiegów.
[1] https://www.mp.pl/kurier/194911,medycyna-integracyjna-spotkanie-wschodu-z-zachodem