Makrama była znana już w starożytności, jednak prawdziwy boom przeżywa dopiero od kilku lat. Czym dokładnie jest i co można z niej zrobić?

Data dodania: 2022-05-10

Wyświetleń: 348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest makrama?

Makrama - czym jest?

Pojęcia „makrama” w języku polskim może oznaczać zarówno samą technikę wykonywania różnych przedmiotów ze sznurków, jak i przedmioty, które powstały z wykorzystaniem tej metody. W języku arabskim zaś „macramé” oznacza ozdobę wiązaną. Makrama to sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Jedynym narzędziem są ręce twórcy ozdobnego przedmiotu.

Makrama była znana i praktykowana już w starożytności. Na przestrzeni wieków zmieniał się jednak cel wiązania supełków. Inkowie w Ameryce Południowej korzystali z pisma węzełkowego, w starożytnej Grecji z węzłów robiono bandaże, a w średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat. Obecnie, od kilku lat makrama przeżywa istny renesans i jest bardzo popularna, szczególnie wśród miłośników stylu boho.

Co można zrobić z makramy?

Makrama jest kojarzona przez większość osób przede wszystkim z ściennymi dekoracjami ze sznurka. Warto jednak wiedzieć, że makrama to uniwersalna technika, która pozwala na znacznie więcej. Ze sznurka można wykonać zarówno ozdoby, takie jak serwety, łapacze snów, baldachimy czy narzuty, odzież (np. szale), biżuterię czy paski, jak i przedmioty codziennego użytku (m.in. firanki, koszyki, kwietniki, hamaki, abażury). Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że makramy, charakteryzują się trwałością i dużą mocą splotu, przez co są wytrzymałe.

Makrama - gdzie kupić?

Makramy można bez problemu nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W przypadku tych drugich, większość jest zakładana przez miłośników i twórców wszystkich ozdób dostępnych w sklepie. Strony powstają z myślą o osobach, które szukają wyjątkowej ozdoby do domu czy mieszkania lub pięknego prezentu na każdą okazję, a jednocześnie nie chcą lub nie mogą czekać dużej ilości czasu potrzebnego na przygotowanie zamówionego produktu. Z tego względu istnieje możliwość kupienia gotowych już produktów, wysyłanych zwykle w ciągu 48h.

Klasyczna oferta sklepu z makramami obejmuje najróżniejsze przedmioty wykonane techniką makramy, np.: ozdoby ścienne, łapacze snów, sznurkowe kwiaty, uchwyty do zasłon, breloki, kwietniki, sznurkowe sowy, wazony czy osłonki na doniczki. Oprócz pojedynczych produktów można również kupić całe zestawy prezentowe. Dla osób chcących spróbować własnych sił w pleceniu węzełków, część sklepów oferuje profesjonalne akcesoria do makramy - sznurki i kije oraz całe zestawy DIY, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do wykonania makramy wraz z instrukcją, jak daną ozdobę zrobić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena