Są takie narzędzia, o których można powiedzieć, że mają szerokie spektrum zastosowania. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, iż wyręczają człowieka w pracach i znacząco je ułatwiają. Na pewno należą do nich siłowniki pneumatyczne. Są one wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle maszynowym. Co warto o nich wiedzieć i jakie są zalety ich stosowania?

Data dodania: 2022-02-01

Wyświetleń: 332

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kompendium na temat siłowników pneumatycznych

W jakich branżach wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne?

Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są w wielu różnych branżach związanych z przemysłem. Głównym zadaniem tych narzędzi jest wprawienie w ruch maszyn, co ma ułatwić pracę. W końcu zastępuje siłę wytwarzaną mięśniami ludzkimi. Sprawdzą się więc w maszynach działających w ruchu jednostajnym, a przy tym regularnym. Oczywiście trzeba jeszcze wspomnieć o ich niezwykle prostej budowie, która sprawia, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też można określić je mianem niezawodnych. Niewątpliwie kolejną zaletą jest fakt, iż czynnikiem napędzającym jest sprężone powietrze, które jest niemal wszędzie dostępne. Bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach i to zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Są alternatywą dla siłowników elektrycznych. Oczywiście trzeba też wspomnieć, że siłowniki pneumatyczne nie wpływają negatywnie na środowisko, a więc wpisują się w ekologiczny trend. Stosuje się je na liniach produkcyjnych, nawet tych bardzo dużych, w liniach do pakowania produktów. Na szeroką skalę stosowane są w przemyśle drzewnym czy w prasach drukarskich. Nawet w codziennych rzeczach, które się użytkuje wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne, np. do otwierania drzwi w samochodach czy automatycznych bramach wjazdowych. Co ciekawe, nawet służby ratunkowe z nich korzystają. Znajdują zastosowanie w sprzętach takich jak przecinaki czy rozwieraki. 

Czy można zredukować straty podczas prac na liniach produkcyjnych?

Siłowniki pneumatyczne, jak już wiadomo, wykorzystywane są w wielu branżach. Także na liniach produkcyjnych. Wiadome jest, że wszędzie tam, gdzie występują trudne warunki może dochodzić do strat, a przez to koszty usług znacząco się zwiększają. Należy więc szukać zoptymalizowanych rozwiązań i w każdym przemyśle maszynowym, gdzie wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne, można je zyskać. Duże znaczenie ma fakt, iż podczas produkcji redukuje się gabaryty siłowników pneumatycznych. Jednocześnie komponenty używane do produkcji są wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki temu także buduje się maszyny lżejsze, a przez to i tańsze. Podzespoły z tworzyw sztucznych są także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są też kwasoodporne i w żadnym wypadku nie ulegają korodowaniu. Należy też zwrócić uwagę, że uszczelnienia o niskim współczynniku tarcia, pozwalają na użycie niższego ciśnienia, co także redukuje koszty. Efektywne działanie na liniach produkcyjnych jest możliwe przy wykorzystaniu siłowników pneumatycznych, gdyż ruch jest płynny, a także można zachować właściwą prędkość. 

Czy siłowniki pneumatyczne wymagają elementów mocujących?

Odpowiednio dobrane siłowniki rzeczywiście wpływają na efektywność prac. Wiele osób zastanawia się jednak, czy przy ich wykorzystaniu trzeba stosować specjalne elementy mocujące. Otóż należy wiedzieć, że siłowniki posiadają na pokrywach i tłoczysku gwinty zewnętrzne. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania innych elementów mocujących. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. montażem sztywnym. Oczywiście można zdecydować się także na mocowanie wahliwe. Tutaj należy wiedzieć, że do tego typu mocowań dedykowany jest otwór pod sworzeń, który znajduje się w pokrywie tylnej. Trzeba zastosować odpowiednie końcówki, np. prostą czy prostą z przegubem kulkowym. Dostępna jest także końcówka elastyczna kompensująca. 

Uniwersalne i o szerokim spektrum zastosowania - siłowniki pneumatyczne zgodne z normą ISO 6432

Siłowniki pneumatyczne ISO 6432 można określić mianem najbardziej uniwersalnych siłowników. Mają one zastosowanie niemal w każdej branży przemysłowej. Przy wyborze trzeba pamiętać o dobraniu pod określone parametry takie jak siła działania oraz wysuw roboczy. Oczywiście siły działania zależą przede wszystkim od tzw. powierzchni czynnej i wartości ciśnienia. Wybierając siłowniki z uszczelnieniami z poliuretanu nie trzeba stosować tylko zasilania w formie sprężonego powietrza, ale można też stosować zasilanie powietrzem suchym. Dostępne są także siłowniki, które posiadają uszczelnienia z gumy i wtedy należy je zasilać sprężonym powietrzem smarowanym mgłą olejową.           

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena