Siłowniki pneumatyczne to elementy układów pneumatycznych, które odgrywają istotną rolę w przekształcaniu energii niesionej przez medium, jakim zazwyczaj jest sprężony gaz, w energię mechaniczną, taką jak siła albo moment obrotowy. Każdy z nich powinien być wykonany zgodnie z normami ISO, co gwarantuje możliwość wykorzystania go w różnych, nawet ekstremalnych warunkach.

Data dodania: 2021-03-08

Wyświetleń: 342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Siłowniki pneumatyczne: czy warto je regenerować?

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne dzielą się na kilka rodzajów, między innymi jedno- i dwustronnego działania, a także - ze względu na rodzaj ruchu roboczego - na liniowe, obrotowe i dociskowe. Siłowniki jednostronnego działania swoją nazwę zaczerpnęły od tego, że ich ruch napędzany jest tylko z jednej strony przez sprężone powietrze. Jest to ruch roboczy, podczas gdy powrotny odbywa się za pomocą sprężyny. W przeciwieństwie do nich, siłowniki dwustronnego działania pracują w ruchu roboczym i powrotnym zawsze dzięki wykorzystaniu siły sprężonego powietrza.

Siłowniki liniowe pozwalają na poruszanie liniowe: zazwyczaj na pchanie i ciągnięcie po jednej linii. Doskonale sprawdzają się między innymi do pochylania, podnoszenie i opuszczania.

Mechanizmy obrotowe wytwarzają ruch obrotowy za pomocą wałka i zębatki, przekształcając ruch liniowy tłoka na obroty. Często wykorzystywane są w rozwiązaniach sterujących i pozycjonujących zawory, a także w transporcie.

Z kolei siłowniki dociskowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby przy małych gabarytach odznaczały się doskonałymi parametrami. Dzięki temu mogą posłużyć do pracy w niewielkich przestrzeniach.

Najczęstsze problemy w siłownikach pneumatycznych

Jak każdy element konstrukcyjny, siłowniki pneumatyczne mogą ulegać awariom. Pojawiają się one zazwyczaj w wyniku wahań ciśnienia w układzie, które jest za niskie lub za wysokie. Kolejnym powodem może być rozszczelnienie dławicy, prowadzące do przecieków.

Niemniej istotne są typowo mechaniczne problemy, które wynikają ze zużycia materiałów. Są to między innymi zużyte prowadnice łożyska oraz nadmierne obciążenie układu. Należy także pamiętać, iż stary, zanieczyszczony olej przyspiesza awarię elementów.

Regeneracja siłowników pneumatycznych

Proces regeneracji siłowników pneumatycznych służy przywróceniu im dawnej sprawności. Polega na wymianie odpowiednich podzespołów w celu uzyskania sprawnego urządzenia, bez konieczności kupowania nowego. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i jest skutecznym sposobem na powrót całego układu do działania.

Regenerację siłowników należy wykonywać w profesjonalnej firmie, która ma możliwość dokładnego zdiagnozowania problemu oraz jego kompleksowej naprawy. Zajmuje się tym przedsiębiorstwo Hydrotop, które do każdego odnowionego urządzenia oferuje sześciomiesięczną gwarancję, a także szybką gotowość do pracy.

fot. materiały prasowe

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena