Powstała w 1999 roku chińska platforma Alibaba.com jest dziś wiodącym liderem globalnego handlu hurtowego, której zyski w 2020 roku sięgnęły blisko 72 mld USD. Korzystają z niej zarówno lokalni przedsiębiorcy jak i miliony zagranicznych przedsiębiorców w handlu z chińskimi firmami. Jak zatem posługiwać się platformą Alibaba.com?

Data dodania: 2021-12-21

Wyświetleń: 390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Alibaba - Globalny lider handlu hurtowego

Podstawowy cel platformy

Alibaba.com to serwis B2B (Business-to-Business), należący do spółki Alibaba Group. Zadaniem serwisów B2B jest świadczenie usług sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcami. Głównym celem platformy Alibaba.com jest zatem ułatwienie dostępu do setki milionów produktów oraz usprawnienie relacji pomiędzy biznesami. W porównaniu do platformy AliExpress, również należącej do spółki Alibaba Group, Alibaba.com skierowane jest w stronę sprzedaży hurtowej, nie detalicznej.

Choć Alibaba.com nie pobiera opłat za sam serwis B2B, platforma czerpie zyski między innymi z opłat członkowskich jak „Gold Supplier” i reklam online.

Jak znaleźć partnera handlowego?

Na platformie Alibaba.com uzyskujemy dostęp do milionów przedsiębiorców, przez co wybór właściwego partnera handlowego może początkowo wydawać się kłopotliwy. Należy zatem pamiętać o paru zasadach przy wyborze potencjalnego kontrahenta.

Po pierwsze, warto zwracać uwagę na sprzedawców posiadających usługę „Trade Assurance.” Usługa ta gwarantuję nam zwrotu towaru lub pieniędzy, w przypadku, w którym towary nie są zgodne z wymaganiami jakościowymi oraz gdy towary nie zostanie do nas dostarczony w oczekiwanym terminie. Jako że „Trade Assurance” dodatkowo płatna usługa, nie znajdziemy tej usługi u wszystkich sprzedawców.

Po drugie, nie należy polegać na pojawiającym się często znaku „Gold Supplier” przy nazwach sprzedawców. Choć wydawać się może, że członkostwo premium gwarantuje rzetelność sprzedawcy, w przypadku Alibaba.com status „Gold Supplier” otrzymuje się jedynie na zasadzie niewielkiej zapłaty. Firmy te nie są zatem sprawdzane pod względem etycznego zachowania lub poziomu jakości świadczonych usług. Zweryfikowani sprzedawcy natomiast posiadają status „Verified Supplier.”

Wreszcie, aby upewnić się, że dostawca, z którym zamierzamy zacząć współpracę jest rzetelny, zaleca się wykonanie profesjonalnej weryfikacji firmy. W ten sposób można zweryfikować nie tylko autentyczność firmy, lecz dowiedzieć się również czy firma posiada wymagane certyfikaty oraz licencje importowe i eksportowe.

Jak korzystać z Alibaba.com?

Aby zacząć korzystać z Alibaba.com, należy założyć bezpłatne konto na stronie głównej. Po stworzeniu konta, mamy dostęp do rzeszy produktów z setek różnych kategorii, jak elektronika, odzież, zabawki czy kosmetyki. Po znalezieniu interesującego nas produktu oraz zweryfikowaniu dostawcy pod względem rzetelności można wykonać pierwsze zamówienie.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci negocjacji ceny, istnieje opcja skontaktowania się ze sprzedawcą. Niektórzy sprzedawcy oferują również opcję zamówienia próbek produktu, która pozwala na sprawdzenie czy jakość produktu nam odpowiada.

Po wybraniu ilości zamówienia przechodzimy do płatności. W większości przypadków płatność podzielona jest na dwie części, z czego druga część płaci się po otrzymaniu towaru. Pamiętać jednak trzeba, że przy zamawianiu produktów z usługą „Trade Assurance” całość zamówienia musi zostać wykonana za pomocą platformy Alibaba.com. Po wykonaniu płatności zostaje nam jedynie wybór transportu oferowanych przez stronę Alibaba i czekać na przesyłkę.

Podsumowanie

Alibaba.com jest najpopularniejszym serwisem B2B ułatwiającym handel z chińskimi firmami. W parę prostych krokach można zwinnie złożyć hurtowe zamówienie interesującego nas produktu. Platforma Alibaba.com znacząco usprawnia proces znalezienia chińskich partnerów handlowych, jednak przy wyborze dostawcy zaleca się zachować środki ostrożności, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Sprawdź też, jakich dokumentów celnych potrzebujesz do odprawy swojego towaru!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena