Rynek pracy w Polsce nie poddał się zgubnemu działaniu pandemii. Chwilowy wzrost bezrobocia nie okazał się tak duży, jak prognozowano. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku osiągniemy stopień zatrudnienia sprzed pandemii. Rośnie także liczba ofert pracy w Polsce.

Data dodania: 2021-10-25

Wyświetleń: 605

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praca w Polsce - jak wygląda rynek pracy?

Jak pandemia wpłynęła na stopę bezrobocia w Polsce?

Pandemia dość mocno zmieniła sytuację na rynku, przede wszystkim podnosząc stopę bezrobocia, które w marcu 2020 zamiast zgodnie z corocznymi trendami sezonowo spadać, zaczęło wzrastać. O ile w marcu 2020 roku wynosiło 5,4%, to rok później stopa bezrobocia wzrosła do 6,4%. To efekt zamrożenia wielu sektorów gospodarki i dużych zmian w zatrudnieniu. Część firm musiała zwolnić pracowników, by zachować płynność finansową. Niektórzy odeszli sami lub przekwalifikowali się. Dotyczy to zwłaszcza branży gastronomicznej, produkcyjnej i hotelarskiej.

Początek 2021 przyniósł dalszy wzrost bezrobocia, ale już w marcu pierwszy raz od roku zanotowano spadek. W sierpniu bezrobocie w Polsce wynosiło 5,8%. Do poziomu sprzed pandemii jeszcze trochę brakuje, ale jeśli tendencja spadkowa będzie się utrzymywać, to już w przyszłym roku mamy szansę osiągnąć poziom stopy bezrobocia z 2019 roku.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce i gdzie zarabia się najwięcej?

Ile zarabiają Polacy? Przeciętne wynagrodzenie to około 5200 zł brutto, co nie znaczy, że większość naszych rodaków tyle zarabia. Zarobki na tym poziomie oferowane są między innymi doradcom klientów, handlowcom (przy czym oni dostają także prowizję od zawartych transakcji), początkującym programistom.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści z branży IT, znawcy nowych technologii, bankowcy, finansiści, menedżerowie.

Najwyższe wynagrodzenie zanotowano w trzech województwach: dolnośląskim, małopolskim i pomorskim, gdzie wyniosło ono ponad 6 000 zł brutto. Z kolei najniższe średnie wynagrodzenie otrzymali pracownicy województw: lubuskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. Tu wyniosły one niewiele ponad 5300 zł brutto.

Jednak najwyższe zarobki zanotowano w Warszawie i okręgu stołecznym, którego nie powinno się mylić z województwem mazowieckim. O ile w samym województwie przeciętne wynagrodzenie wyniosło nieco ponad 5700 zł brutto, to w Warszawie przekroczyło 7000 zł brutto.

Prognozy na rok 2022 są dość optymistyczne – bezrobocie będzie spadać

Dobra koniunktura w gospodarce pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku bezrobocie będzie nadal spadać i po raz pierwszy osiągnie stan sprzed pandemii. Oferty pracy w Polsce już teraz obejmują praktycznie wszystkie grupy zawodowe, choć niektóre są wyraźnie faworyzowane. Można jednak założyć, że już drugi kwartał przyszłego roku będzie pod tym względem bardziej liberalny. Praca znajdzie się zarówno dla absolwentów kierunków ścisłych, jak i humanistycznych, choć tym pierwszym będzie nieco łatwiej. Blisko 25% zakładów pracy deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Trzykrotnie mniej myśli o redukcji.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia w przyszłym roku, to tu także prognozowane są wzrosty. Dotyczy to nie tylko tzw. najniższej krajowej, której podniesienie regulują odgórne przepisy. Pracodawcy podnoszą wynagrodzenia, bo to one są magnesem dla nowych pracowników i sposobem na utrzymanie dotychczasowych.

Jak najszybciej znaleźć pracę?

Specjaliści nie muszą szukać pracy, to praca szuka ich. Dobrym nawykiem jest zakładanie profili na portalach rekrutacyjnych, gdzie umieszcza się informacje na temat wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Ciekawe oferty pracy w Polsce można znaleźć też na portalach branżowych i portalach z ogłoszeniami. Tu pracę znajdą zarówno specjaliści, jak i pracownicy średniego i niskiego szczebla. Ofert można szukać tutaj: https://www.gowork.pl/praca.

Dobrym posunięciem jest też poinformowanie o poszukiwaniach zatrudnienia rodziny i znajomych. Dzięki rekomendacjom pracę można znaleźć szybciej, a i rekruterzy chętnie korzystają z tej metody, słusznie uważając, że polecany pracownik na pewno jest wartościowy.

Praktyka pokazuje, że media społecznościowe także są przydatne przy poszukiwaniach pracy. Warto dołączyć do grup branżowych skupiających określone specjalizacje lub korzystać z ogłoszeń na grupach miejskich.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena