Z czego jest mąka orkiszowa?
Mąka orkiszowa jest produkowana z pszenicy orkisz (Triticum spelta L.), gatunku zboża pszenicznego, który był szczególnie popularny w średniowieczu, jednak historia jego uprawy sięga prehistorii. To właśnie orkisz spożywali gladiatorzy rzymscy, co już samo za siebie mówi, o wartości odżywczej tego wyjątkowego zboża, a tym samym pozyskanej z niego mąki.
Mąka orkiszowa jest bowiem bogata w tłuszcze, białka, witaminy z grupy B oraz witaminę A, D, E i K, a także szereg makro i mikroelementów, takich jak selen, krzem, cynk, miedź, żelazo, fosfor, magnez i wiele innych. Ponadto mąka orkiszowa zawiera w sobie nieco inną kompozycję aminokwasów niż zwyczajna mąka pszenna, która jest bardzo korzystna dla organizmu człowieka. Przy czym gluten zawarty w orkiszu jest lepiej przyswajalny niż ten w pszenicy zwyczajnej. Widząc tak bogaty w wartości odżywcze skład, można zadać sobie pytanie, dlaczego mąka orkiszowa została zapomniana?
Niestety, jak to z reguły bywa, odwrócenie się od mąki orkiszowej było podyktowane wygodą i efektywnością uprawy. Ziarna orkiszu są bowiem nieco trudniejsze w przeróbce niż ziarna zwykłej pszenicy (czas ich przemiału jest o wiele dłuższy), a plony z orkiszu są z reguły mniejsze. Biorąc jednak pod uwagę szereg zalet mąki orkiszowej, aktualnie prowadzone są ekologiczne uprawy orkiszu – orkisz nie potrzebuje pestycydów.
Mąka orkiszowa typy
Mąka orkiszowa dzieli się na trzy podstawowe typy i są to:
- typ 630 – mąka orkiszowa jasna
- typ 1100 – mąka orkiszowa chlebowa
- typ 2000 – mąka orkiszowa razowa
Orkiszowa mąka w kuchni – jakie zastosowanie?
Mąka orkiszowa świetnie sprawdza się do pieczenia zdrowego i pełnowartościowego chleba, z powodzeniem można z niej piec także bułki i ciasta. Doskonale nadaje się na naleśniki, gofry oraz do różnego rodzaju klusek – w tym pierogów. Posiada ona co prawda mniej glutenu, dlatego też konsystencja ciasta jest nieco mniej kleista, jednak wystarczająco. Przy czym właśnie z tego powodu mąka orkiszowa to bezpieczny wybór, jeśli chcemy uniknąć zakalca.