Klimatyzatory to coraz częściej spotykane urządzenia w gospodarstwach domowych. Wcześniej można je było zaobserwować tylko w biurach, marketach i placówkach służby zdrowia oraz w domach bogatych osób. Na przestrzeni lat sytuacja uległa zmianie. Aktualnie przeciętna polska rodzina jest w stanie pozwolić sobie na instalację klimatyzacji. Czy jednak powinna robić to sama, czy zlecić usługę profesjonalistom? 

Data dodania: 2021-08-31

Wyświetleń: 474

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety montażu klimatyzacji przez profesjonalną firmę

Samodzielny montaż klimatyzacji to nie najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim jest ono niezgodne z prawem. Montaż i serwis klimatyzacji typu split, multi split i VRF mogą wykonywać wyłącznie osoby legitymujące się certyfikatem F-gazy.

Zachowanie gwarancji na klimatyzatory

W przypadku wdrożenia lub serwisu jakichkolwiek elementów instalacji klimatyzacji przez osoby nieuprawnione, nie tylko łamie się prawo, ale również świadomie pozbawia się gwarancji. Ta natomiast, w zależności od producenta, może wynosić od 2 do nawet 10 lat. 

Wyższa efektywność pracy klimatyzatora

Często zdarza się również, że klimatyzator montowany samodzielnie zostanie osadzony w sposób nie do końca przemyślany. Poza niższą efektywnością jego pracy, również jego montaż może przyczyniać się do konieczności myślenia o generalnym remoncie lub chociażby o konieczności gipsowania, wyrównywania i malowania ścian. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Montaż klimatyzacji przez nieuprawnione oraz nieprofesjonalne podmioty może skutkować również większą awaryjnością instalacji, a przez to generować dodatkowe koszty (np. wynikające w większego poboru mocy) oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi znajdujących się w pobliżu klimatyzatorów. 

Tańszy zakup klimatyzacji

Korzystając z usług profesjonalnej firmy można również zaoszczędzić pieniążki przy zakupie klimatyzatora. Decydując się na samodzielny zakup klimatyzatora, objęty jest on 23% podatkiem VAT, natomiast w przypadku zakupu klimatyzatora wraz z usługą montażu, ten sam klimatyzator będzie objęty 8% podatkiem VAT. Różnica jest więc znaczna i w zależności od marki, modelu i liczby urządzeń może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Lepszy dobór sprzętu

Odpowiednio przeszkoleni i doświadczeni monterzy klimatyzatorów doskonale wiedzą jaki rodzaj i model klimatyzatorów najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu, zapewniając odpowiedni komfort termiczny. Zwykle profesjonalne firmy montujące klimatyzatory mają podpisane umowy o współpracy z producentami sprzętu, przez co mają możliwość zakupu klimatyzatorów w znacznie niższej cena niż cena dla przeciętnego Kowalskiego.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena