Zabezpieczenie w postaci naszej nieruchomości to jedna z form uzyskiwania kredytu hipotecznego czy gotówkowego. Jest jak najbardziej możliwa i wcale nie rzadka. Wiążę się z pewnymi ograniczeniami, formalności oraz ryzykiem. Bywa jednak, że kredyt pod zastaw nieruchomości to jedyna metoda, by go otrzymać, gdy jest nam bardzo potrzebny.

Data dodania: 2021-08-16

Wyświetleń: 485

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt pod zastaw nieruchomości — czy jest możliwy?

Kredyt pod zastaw nieruchomości – po co się go bierze?

By otrzymać dowolny kredyt bankowy, musimy wykazać się zdolnością i wiarygodnością kredytową. Na to składa się kilka czynników – stabilność zatrudnienia, wysokość zarobków, źródło dochodów, przeszłość kredytowa, terminowość spłat czy wolność od innych zobowiązań, w tym komorniczych. W przypadku kredytu hipotecznego to także zdolność do wyłożenia wkładu własnego. W zależności od banku może on wynosić 10 – 20%. Co, jeśli nie mamy na tyle gotówki, a kredyt jest nam potrzebny? Możemy zastawić naszą nieruchomość.

Na czym polega kredyt hipoteczny pod zastaw?

Kredyt pod zastaw nieruchomości polega na zgodzeniu się na warunek, wedle którego w razie naszej niemożności spłaty kredytu, bank będzie miał prawo do naszej nieruchomości. Hipoteka w księdze wieczystej ustanawiana jest na bank. Zastawić możemy dom, mieszkanie albo grunt czy działkę budowlaną. W tym ostatnim przypadku bank może zechcieć uznać jedynie 80% jej wartości. Nieruchomość musi należeć do nas lub do osób, które dobrowolnie zgodzą się ją powierzyć pod zastaw dla uzyskania naszego kredytu. Kredyt pod zastaw nieruchomości powoduje, że bank odstępuje od wymogu wkładu własnego i znacząco poprawia się nasza zdolność kredytowa.

Potrzebne dokumenty do uzyskania kredytu

Nasze prawa do nieruchomości musimy stosownie udokumentować. Robimy to poprzez przedłożenie bankowi aktu notarialnego, odpisu z księgi wieczystej oraz wypisu z rejestru gruntów, o ile przedmiotem zastawu jest działka budowlana. Oprócz tego musimy przedłożyć wszystkie inne dokumenty potrzebne do ustalenia zdolności kredytowej. Musimy złożyć zaświadczenie o dochodach, o zatrudnieniu i jego formie, niekiedy też wyciągi z konta lub kopie zeznania podatkowego.

Na co można przeznaczyć kredyt pod zastaw nieruchomości?

Kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości przeznaczyć możemy na zakup i wykończenie konkretnego domu, mieszkania czy biura. W umowie kredytowej wskazane są konkretne związane z tym cele. Kredyt pod zastaw możemy też wziąć w formie pożyczki hipotecznej. W tym wypadku przeznaczyć pieniądze możemy, na co chcemy. Pod warunkiem, że terminowo spłacamy zobowiązanie. Jeśli w którymś momencie okresu kredytowania nie dajemy rady ze spłatą, bank może przejąć zastawioną nieruchomość w całości na własność.

Czy brać kredyt pod zastaw nieruchomości? Warto się doradzić.

Kredyt pod zastaw nieruchomości to poważna decyzja. Nie warto podejmować jej pochopnie. Choć bywa sporym ułatwieniem w staraniu o kredyt, nie zawsze zastaw jest konieczny. Banki mają bardzo różne kryteria oceny zdolności kredytowej. Nim podejmiemy decyzję, warto się doradzić specjalistów. Tacy pracują w Ambulatorium Kredytowym. Zatrudnieni tam ludzie mają doświadczenie w trudnych kredytach. Analizują zdolność kredytową klienta, wskazują rozwiązania, podpowiadają jak napisać wniosek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena