Kosmetyki naturalne, dzięki swojej delikatności i łagodnemu zapachowi, podbijają serca nie tylko płci pięknej. Ich wyjątkowe właściwości oraz szeroki zakres zastosowania sprawił, że cieszą się dużym powodzeniem. 

Data dodania: 2021-06-18

Wyświetleń: 544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spośród kosmetyków naturalnych najpopularniejsze są hydrolaty. Pierwsze kosmetyki tego typu powstały w starożytności na terenie Arabii. Dzięki odpowiedniej metodzie destylacji olejku różanego pojawił się pierwszy hydrolat – woda różana. Na początku była używana wyłącznie jako środek pielęgnacyjny. Z czasem odkryto inne jej walory, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kuchni.

Hydrolatzwany także wodą roślinną lub wodą kwiatową, powstaje w wyniku destylacji materiału roślinnego. Woda otrzymana w ten sposób posiada cenne składniki roślinne, które łatwo rozpuszczają się w wodzie oraz nieznaczne ilości olejku eterycznego. Ta kompozycja sprawia, że hydrolaty – w przeciwieństwie do skoncentrowanych olejków eterycznych – mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Właściwości hydrolatów są uzależnione od rośliny, z której zostały pozyskane. Mogą na przykład łagodzić podrażnienia, odświeżać, zmniejszać opuchliznę, nawilżać albo wzmacniać.

Hydrolaty można śmiało nazwać uniwersalnymi kosmetykami. Bardzo dobrze nadają się do pielęgnowania ciała, twarzy, a nawet włosów. Przy tym są pachnące, delikatne i skuteczne w działaniu. Warto dodać, że bez obawy można je stosować na skórę twarzy i w okolicach oczu. Nie powodują uczuleń, ani podrażnień. Wręcz przeciwnie, łagodzą podrażnienia.

Hydrolaty są najczęściej stosowane jako tonik. Dzięki jego działaniu skóra lepiej przyswaja składniki aktywne. Można rozprowadzać go po ciele, wklepując palcami, rozcierać za pomocą wacika lub spryskać skórę twarzy i okolice dekoltu. Szczególnego znaczenia kosmetyk ten nabiera latem, ponieważ odświeża, regeneruje i nawilża skórę.

Hydrolatów można też używać, mieszając je z domowymi kosmetykami. Przykładem tego niech będą maseczki z glinką. Stosowane na włosy intensywnie je nawilżą i zapobiegną utracie wilgoci. Mieszanka hydrolatu z aloesem poprawi wzrost włosów i świetnie je wzmocni. Zmieszany z nagietkiem wpłynie łagodząco na swędzenie. Połączony z melisą lekarską pomoże w łojotoku skóry głowy. Wraz z ogórkiem, pomoże zwalczyć problem z łupieżem. A zastosowany jako mgiełka nawilżająca będzie pomocny przed procesem olejowania.

Hydrolaty z powodzeniem mogą być stosowane zamiennie z tonikami. Mają bowiem bardzo podobne zastosowanie. Ich celem jest przywrócenie skórze po demakijażu naturalnego poziom pH. Ma to duże znaczenie, gdyż skóra robi się wówczas bardziej chłonna i łatwiej przyswaja składniki aktywne zawarte w kremie lub serum.

Co prawda hydrolat i tonik mają podobne działanie, to jednak można dostrzec także kilka istotnych różnic. Toniki powstają z wody z dodatkiem substancji aktywnych oraz konserwantów, które mają za zadanie przedłużyć trwałość kosmetyku. Natomiast hydrolaty są produktami naturalnymi, w skład których wchodzi woda podestylacyjna, nasycona składnikami aktywnymi, pochodzącymi z roślin. Do tego dodaje się konserwanty najczęściej pochodzenia naturalnego. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie zepsuciu oraz przedłużenie trwałości kosmetyku. Poza tym toniki zawierają dodane kompozycje zapachowe. Hydrolaty natomiast mają swoje własne naturalne aromaty. Warto też wspomnieć, że toniki mają zazwyczaj jedno zastosowanie. Hydrolaty natomiast są stosowane na twarz i na włosy jako doskonały środek pielęgnacyjny.

Przy podejmowaniu decyzji co do wyboru hydrolatu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj cery i potrzeby skóry. Aby nawilżyć ciało, odpowiedni będzie hydrolat z aloesu. Łagodząco, rozświetlająco i napinająco działa hydrolat z róży damasceńskiej. Hydrolat z melisy lekarskiej lub z ogórka działa łagodząco i przeciwobrzękowo. Natomiast woda kwiatowa z mięty pieprzowej odznacza się działaniem odświeżającym, a także przeciwzapalnym. Właściwości wygładzające i rozjaśniające ma hydrolat z malin. Z nagietka lub werbeny – przeciwzapalne, łagodzące i normalizujące. A z lawendy – regenerujące.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena