Prąd DC z kolei dzięki swoim właściwościom jest o wiele łatwiejszy w przesyłaniu na duże odległości. To właśnie on płynie w gniazdkach elektrycznych każdego domu.
Aby zamienić napięcie zmienna na stałe potrzebny jest właśnie prostownik. Dzisiaj wyjaśnimy podstawowe zastosowania tego urządzenia.
Prostownik podczas ładowania akumulatora
Większość kierowców ładuje swoje akumulatory u profesjonlistów. Takie baterie możemy też jednak "napełnić" samodzielnie.
Tutaj właśnie przyda nam się prostownik. Podłączymy go za pomocą klemów do ogniw akumulatora i uzupełnimy niezbędne braki.
Warto jednak wspomnieć, że wiele uzależnione jest tutaj od typu baterii w naszym aucie.
Jeśli w samochodzie zamontowano akumulator kwasowo-ołowiowy, nie mamy się o co martwić. Najprawdopodobniej wystarczy nam prostownik starego typu - taki model wielu kierowców ma w swoim garażu.
Jeśli jednak bateria została wykonana według bardziej nowoczesnej technologii - na przykład ECM czy AGM - już musimy sięgnąć również po nowszy model urządzenia wyrównującego napięcie.
Tutaj potrzebny będzie ekstensor mikroprocesorowy. Niektórzy nazywają to urządzenie również "inteligentnym" prostownikiem. Jego podzespoły pozwalają zadbać o zabezpieczenie akumulatora. Dobierają też napięcie w taki sposób, aby zoptymalizować ładowanie.
Prostowniki w branży stolarskiej
Możemy wyróżnić osobną grupę prostowników przemysłowych. Od urządzeń samochodowych różnią się większą mocą. Mają też o wiele większą wydajność.
Głównym celem wyposażania warsztatów w tego typu ekstensory jest zabezpieczenie urządzeń przed zmianami napięcia w sieci. Można do nich podłączyć frezarkę czy też nawet centrum CNC bez obaw, że zostanie uszkodzona w trakcie pracy.
Prostowniki przemysłowe są też budowane w taki sposób, aby był przystosowane do pracy w dużym zapyleniu.
W tym wypadku też warto pamiętać, że prostownik powinien być dobrany do rodzaju akumulatora. Tylko wtedy możemy mówić o w stu procentach efektywnej pracy.
Inne zastosowania prostowników
W rzeczywistości prostowników jest dookoła nas o wiele więcej, niż by się mogło wydawać. Są wykorzystywane nie tylko w stolarstwie, ale także w wielu innych dziedzinach przemysłowych. Korzystają z nich między innymi spawacze.
Ponadto każde urządzenie podłączane do sieci elektrycznej, musi posiadać prostownik. Znajdziemy je więc w lodówkach, telewizorach oraz czajnikach elektrycznych.
Nie powinno więc też dziwić, że prostowniki znajdują się także w ładowarkach do pojazdów elektrycznych. To właśnie dzięki ich właściwościom mogą działać carporty czy nawet urządzenia zapewniające energię elektrycznym lokomotywom.
Bardziej zaskakujący jest już jednak fakt, że prostowniki znajdują się także w urządzeniach przeznaczonych do zamiany jednego napięcia stałego na inne. Najzwyczajniej w świecie, aby przejść na inny typ prądu, trzeba go najpierw przepuścić przez falownik, a następnie dopiero na nowo "wyprostować".
Prostowniki to urządzenia, które są dosyć powszechne. Nie należą też do elementów elektronicznych o wysokim stopniu skomplikowania. Jednocześnie wybierając niewłaściwy model do swojego akumulatora, możemy go najzwyczajniej w świecie uszkodzić. Dlatego właśnie przed zakupem warto jak najdokładniej sprawdzić wszystkie parametry.