Szczecin to miejsce o interesującej historii oraz urokliwym położeniu. Miasto znajduje się w województwie zachodniopomorskim, około 70 km od ujścia Odry. W okolicy znaleźć można wiele zieleni i różnorodnych atrakcji dla turystów, a także wielbicieli żeglarstwa i osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę pod żaglami. 

Data dodania: 2021-01-19

Wyświetleń: 610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto zobaczyć podczas spływu rzeką Odrą?

Podczas spływu rzeką można minąć wiele interesujących obiektów architektonicznych oraz krajobrazowych.  Wielbicieli aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu nie brakuje stąd rosnąca popularność czarterów jachtów w Szczecinie. Na trasie podróży po Odrze napotkać można takie atrakcje jak:

Bulwar Gdyński to miejsce gdzie można spędzić czas w ciekawy sposób. Bulwar rozciąga się pasem od Mostu Długiego aż do Trasy Zamkowej. Po drugiej stronie rzeki znajduje się natomiast Bulwar Piastowski. Spacery brzegiem rzeki potrafią zrelaksować i zachwycić widokiem. Dlatego też mieszkańcy miasta oraz turyści chętnie spacerują bulwarami. Należy wspomnieć, że Bulwar Gdyński został specjalnie zaprojektowany dla żeglarzy. Wyposażono go w elementy do cumowania, agregaty z wodą oraz prądem i koła ratunkowe. W dogodnym punkcie bosmanat, a w nim możliwość skorzystania z pryszniców, pralni i toalet. Nie mogłoby się obyć bez kawiarenek i restauracji, w których warto przysiąść, odpocząć i zjeść posiłek.

Marina na Wyspie Grodzkiej - Port jachtowy w centrum miasta? Szczecin może się tym poszczycić. Znajdująca się w mieście Marina jest nie tylko ekologiczna ale i nowoczesna, oferująca funkcjonalną przestrzeń rozlokowaną na wyspie Grodzkiej i Łasztowni. W Marinie znajdziecie zarówno miejsca na zacumowanie jachtu jak i do wypoczynku. W ofercie restauracji wiele smacznych potraw do spróbowania. Natomiast komputerowa sterownia systemu obsługi mostu i żeglarzy, przyciąga wielu zainteresowanych. Rejsy łodziami motorowymi po okolicy potrafią dostarczyć wielu doznań estetycznych. Krajobraz Szczecina i zabytkowe Wały Chrobrego potrafią sprawić dobre wrażenie.

Szczecińskie Dźwigozaury - Ta osobliwa i zarazem interesująca nazwa zarejestrowana jest dla zabytkowych konstrukcji ze stali znajdujących się na Łasztowni w bliskim towarzystwie Odry. Dawniej zajmowały się wykonywaniem prac w porcie. Producentem konstrukcji jest firma MAN. A powstały w roku 1929. W obecnych czasach stanowią niebagatelną atrakcję szczecińskiej Starówki. Warto podziwiać ich majestat szczególnie po zmroku, gdyż ich różnobarwne oświetlenie nadaje niepowtarzalnego uroku. Szczecińskie Dźwigozaury są widoczne z wielu miejsc na terenie miasta.

Na wyspie Łasztownia znajdował się dawniej historyczny zakład. Dzisiaj Stara Rzeźnia spełnia funkcję Centrum Kultury Euroregionu. Pierwotnie budynek był oborą, w której trzymano 220 sztuk bydła i tworzył większy kompleks rzeźni miejskiej. Obecnie pomieszczenia budynku zaadaptowano na potrzeby sali konferencyjno-projekcyjnej oraz restaurację o nazwie „Stara Rzeźnia”, księgarnię „Kubryk Literacki” i Galerię Szczecińską. Mają tutaj miejsce częste koncerty, wystawy, pokazy filmowe i wiele innych eventów. Stara Rzeźnia jest tak zaprojektowana, aby pobyt Gości był wygodny i komfortowy. Kompleks ten bardzo szybko zyskał popularność, zarówno pośród mieszkańców jak i turystów. Warto podczas pobytu w Szczecinie odwiedzić to miejsce pełne kultury i atrakcji.

Most na Kanale Duńczycy to konstrukcja stu metrowej długości wyposażona w siłowniki. Jest to jeden z bardziej interesujących punktów programu rejsu po Odrze. Most ten łączy Łasztownię z Wyspą Grodzką. Jego szerokość wynosi 4,5 m. Na stałe wpisał się w krajobraz Szczecina. Najistotniejszą funkcją jaką spełnia jest pozwalanie na spływ Duńczycą jednostkom wyższym niż 3,7 m. a dzieję się tak dzięki przęsłu mierzącym 15 m. Górna część mostu przeznaczona jest dla ruchu samochodowego i pieszego. Jego dolna część spełnia funkcję pomieszczeń technicznych dla żeglarzy i amatorów wycieczek wodnych. Jeśli udamy się w rejs po Odrze, to warto zbliżyć się i odwiedzić most na kanale.

Elewator Ewa - Płynąc Odrą nie sposób nie zauważyć tego monumentalnego obiekt, który stanowi część krajobrazu portowego Szczecina. Budowla nosząca nazwę „Ewa” to jedna z największych stojących nad wodą pereł architektury przemysłowej. Powstała w 1934 roku. Na obecną chwilę jest to największy obiekt o takim charakterze w Polsce. O wysokości budynku świadczy fakt, iż jest on równy osiemnastopiętrowym budynkom, a dokładnie w najwyższym punkcie liczy 64 m. Elewator „Ewa” pozwala przechowywać 55 tys. ton zboża. Początkowo podczas budowy, zastanawiano się, czy obiekt o takich gabarytach utrzyma się na charakterystycznym, podmokłym podłożu. Jak widać elewator stoi tak, po dziś dzień. Pod koniec prac budowlanych mówiono o nim „budowa stulecia”, dlatego że zatrudniano chwilami aż 1100 robotników. Infrastruktura okolicy pozwala na prace przeładunkowe z użyciem różnych środków transportu. Nabrzeże jest nowoczesne i zmodernizowane. Znajdując się na dachu budowli widać doskonale takie obiekty jak Wały Chrobrego, zamek Książąt Pomorskich oraz katedrę. Elewator na stałe wpisał się na listę szczecińskich symboli oraz miejsc wartych uwagi.

Najstarszy dok w Europie to kolejna atrakcja na wodnej mapie Szczecina, której odwiedzenia nie powinno się sobie odmawiać. Data jego budowy to 1880 rok. Wtedy wybudowano pływający dok, na potrzeby Szczecińskiego przemysłu. Co szczególnie ciekawe, działa on po dziś dzień. Aby móc zobaczyć go dokładnie, należy odwiedzić nabrzeże w Kanale Cichym. Podczas działań wojennych dok zatopiono. Później jednak udało się go podnieść z dna i w ten sposób znalazł się na terenie Stoczni Remontowej „Gryfia”. Mimo swoich wielu lat, pozwala armatorom na dokonywanie remontów. W doku można wykonywać prace na jednostkach do 500 ton. Widok doku potrafi wywołać spore wrażenie.

Zakatki wodne - rzeka Odra potrafi zaoferować wiele atrakcyjnych wizualnie zakątków. Można je odkrywać podczas rejsu łodzią. Trasy są również popularne dla spływów kajakowych, często również wędkarze z nich korzystają. Na rzece można zaobserwować atrakcyjne pływające pomosty  wyposażone w drewniane pomosty cumownicze, umożliwiające wygodny i bezpieczny postój dla jachtów, kajaków, motorówek i łódek wędkarskich. Znajdują się także stoły z ławeczkami do odpoczynku. Na trasie spotkać można cztery takie oazy, które gwarantują miło spędzony czas. Noszą one nazwy Głębia, Orły, Wydrnik i Kwadrat. Położone są w okolicy jeziora Dąbie. Spełniają głównie funkcję rekreacyjną, zapewniają także schronienie przed nagłymi zmianami warunków pogodowych.

Wieża Węglowa jest to następny budynek zaliczany do starej architektury przemysłowej. Stanowi także ikonę reprezentującą miasto Szczecin. Dostrzegalny jest z wielu punktów miasta. Zarówno zauważymy go podczas spacerów, ale przede wszystkim podczas rejsu po Odrze. Powstanie konstrukcji żelbetonowej sięga 1925 roku. W tamtych czasie uchodził za jeden z nowoczesnych obiektów przemysłowych. Jego wysokość to 44 metry, a pierwotnym zastosowaniem była dystrybucja i rozładunek węgla, jak mogła wskazywać sama nazwa konstrukcji. Obecnie stał się jedną z ciekawszych atrakcji, które można zaobserwować w czasie spływu.

Szczecińska Wenecja - zastosowanie niespotykanych nigdzie indziej rozwiązań architektonicznych świadczy o sporym zainteresowaniu tym miejscem. Ze strony miejskiej  jest to zabytkowa secesyjna zabudowa, ze strony rzeki pełna uroku architektura i budownictwo. Wybierając się w rejs motorówką po Odrze, dobrym pomysłem jest odwiedzić Wenecję. Co jako pierwsze rzuci się w oczy? Przede wszystkim zabudowa fabryczna połączona z mieszkaniową. Budynki przemysłowe oraz kamienice z XIX i XX wieku znajdują się wzdłuż rzeki. Dawniej słynęły z obecności wytwórni alkoholi i drożdży. Należą do szczecińskiej Gazowni i również stanowią atrakcję podczas rejsu. Architektura industrialna zachwyci nie tylko jej wielbicieli. Rozpocząć przygodę warto na Wyspie Jaskółczej. Ona również oferuje ciekawe i inspirujące widoki. Z pewnością wiele osób, które doświadczą widoku Szczecińskiej Wenecji, zapragnie jeszcze kiedyś ponownie ją zwiedzić z pokładu motorówki.

Most Długi jest to najstarszy szczeciński most. Powstał w 1283 roku i początkowo stanowił konstrukcję drewnianą. Sięgał 125 metrów długości, dlatego nazwano do Mostem Długim. Spełniał on bardzo ważną funkcję. Pozwalał na rozwój szczecińskiego portu, zarówno lewego jak i prawego brzegu. Wszystko to wpłynęło na rozwój miasta. Most przechodził wielokrotną przebudowę. Szczególnie pod koniec XIX. Konstrukcja drewniana była już wtedy za ciasna, rozpoczęto więc prace nad zmianą konstrukcji na stalową. W roku 1903 most został oddany do użytku jako most zwodzony. W roku 1945 żołnierze Wehrmachtu wysadzili most, jednak w 1959 roku nastąpiła jego odbudowa. Obecna długość wynosi 118 metrów, a elementy które pozwalały go podnosić nadal pozostały na swoim miejscu. Jako ciekawostkę może potraktować informację, że jeszcze w 2000 roku był uznawany za most zwodzony. Zostały na nim zamontowane punkty świetlne, efektownie podkreślające jego wygląd widziany z powierzchni rzeki.

Miasto Szczecin i rzeka Odra to miejsca niezwykle ciekawe i interesujące. Natomiast rejs łodzią po rzece, obfituje w wiele doznań estetycznych oraz walorów wypoczynkowych i relaksujących. Towarzystwo nieszablonowych obiektów oraz wszechobecnej zieleni potrafi zainteresować jak i mieć działanie uspokajające. Z całą pewnością taki rejs na długo zapisze się w pamięci uczestników. W sezonie, kiedy dopisuje pogoda, warto pomyśleć o czarterze motorówki. Jest to aktywna forma rekreacji na świeżym powietrzu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena