Technologia 5G z całą pewnością jest kolejnym krokiem naprzód w łączności bezprzewodowej. W porównaniu z poprzednią generacją sieci komórkowych (4G lub 3G), zapewnia do 20 razy większą prędkość transmisji danych, tym samym znacznie redukuje wszelkie opóźnienia w komunikacji, a także pozwoli na zwiększenie liczby podłączonych do sieci urządzeń.

Data dodania: 2020-12-27

Wyświetleń: 988

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jaki sposób działa technologia 5G?

Niektórzy nawet mówią, że sieci 5G przyniosą rewolucyjne zmiany w naszym życiu. Nie tylko przyczynią się do wzrostu ekonomicznego i pobudzą przedsiębiorczość, ale będą miały bezpośredni wpływ na nasze życie. W tym artykule pokazujemy, w jaki sposób działa ta fascynująca technologia.

Czym jest technologia 5G?

Szybsza technologia 5G będzie jak najbardziej kolejnym krokiem w dziedzinie łączności bezprzewodowej i wyniesie cyfrowy świat na nowy poziom. Stanie się to katalizatorem konkurencyjności gospodarczej i innowacyjności. Można to stwierdzić porównując ją z poprzednimi generacjami sieci mobilnych. Przede wszystkim zakres 5G jest szerszy. W związku z tym kolejne branże będą mogły skorzystać z możliwości efektywnej i wydajnej transmisji danych. Oznacza to, że gra online, w tym vulkanbet wypłata będą działać jeszcze sprawniej.

Według prognozy przedsiębiorstwa Ericsson, w 2025 roku liczba użytkowników korzystających z sieci 5G na całym świecie osiągnie 2,6 miliarda, generując 45% użytkowników. Jednocześnie dzięki temu to rozwiązanie stanie się najszybciej rozwijającą się technologią komunikacji mobilnej, jaką kiedykolwiek wprowadzono na całym świecie.

Czym się różni 4G od 5G?

Sieć czwartej generacji, czyli dobrze znane nam 4G, zostało po raz pierwszy wdrożone dla celów komercyjnych w Skandynawii w 2009 roku. Po raz kolejny zwiększyła dostępną prędkość transmisji danych, realizując w ten sposób bardziej zaawansowane usługi multimedialne. Zaliczamy do nich oglądanie telewizji na żywo, telefony IP, usługi przetwarzania w chmurze oraz współdzielenie zasobów sieciowych w celu ustanowienia wielu połączeń jednocześnie.

5G może znacząco zwiększyć przepustowość sieci do 10 gigabitów na sekundę. Przekłada się to na wzrost efektywności dla użytkowników przemysłowych, transportowych i indywidualnych. Dodatkowo sieć 5G ma najmniejsze opóźnienia w interfejsie radiowym, co jest szczególnie ważne w takich dziedzinach jak telemedycyna czy transport automatyczny. Zastosowanie na dużą skalę dzisiejszych standardów sieciowych może bezpośrednio wpłynąć na zdrowie i życie ludzi. W kontekście starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na usługi zdalne, bardzo ważny jest również rozwój technologii medycznej. Możemy więc bez przeszkód powiedzieć, że 5G jest zdecydowanie lepsze niż 4G.

5G, a inteligentne miasta

Według danych ONZ do 2050 r. aż 68% populacji będzie mieszkać w miastach. Aby sprostać temu wyzwaniu, niezbędne są innowacje i dalszy postęp technologiczny połączony właśnie z technologią 5 G. Inteligentne miasto będzie reagować na otaczające środowisko w czasie rzeczywistym, zbierając dane od mieszkańców, pojazdów, budynków i infrastruktury. Wykorzystując dane z czujników do monitorowania np. natężenia ruchu, możliwe będzie wykrycie najbardziej krytycznych punktów w godzinach szczytu i podjęcie kroków w celu optymalizacji tego problemu.

Dzięki czujnikom monitorującym zużycie energii 5G zmieni się również postrzeganie sieci energetycznych. Analiza danych w czasie rzeczywistym dostosuje produkcję energii do jej faktycznego zużycia, oszczędzając w ten sposób bardzo dużo pieniędzy.

Wszystko to brzmi niezwykle ciekawie. Nowa technologia, jaką jest 5G otworzyła kolejne furtki dla nauki oraz dla rozwoju technologii. Świat za kolejne 10 lat nie będzie już taki sam. W jakiej rzeczywistości się obudzimy? Mamy nadzieję, że w lepszej i bardziej bezpiecznej niż dziś.

Uwaga: treść zawiera łącza lub odniesienia do hazardu, a to może być niebezpieczne, ponieważ hazard niesie ryzyko uzależnienia się i poniesienia strat finansowych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Bądź odpowiedzialny!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena