Balkon to szczególne miejsce z wielu względów. W kontekście wykończenia istotne jest to, że po prostu znajduje się na zewnątrz obiektu i zazwyczaj jest w jakiejś części odkryty. Materiał, z którego będzie posadzka raczej będzie odbiegał od tego w salonie czy w przedpokoju. Jaka podłoga na balkon zniesie zmienne temperatury i warunki atmosferyczne?

Data dodania: 2020-10-09

Wyświetleń: 554

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy żywica poliuretanowa na balkon to dobre rozwiązanie?

Balkony są zwykle wykonane ze stali i betonu. Te materiały same w sobie zapewniają im odpowiednią wytrzymałość, jednak nie są specjalnie estetyczne, a beton nie jest najprzyjemniejszym podłożem, z jakim można mieć do czynienia. Dlatego na balkonach zaczęto instalować posadzki, które mają na celu poprawić komfort użytkowania tych wystających elementów budynku. Żywica poliuretanowa na balkon trafiła właściwie od razu po tym, jak zorientowano się, że można jej używać nie tylko w przestrzeniach magazynowych czy w garażach. Dzisiaj jest ciekawą alternatywą dla różnego rodzaju płyt czy kafelków. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z racji jej właściwości, choć aspekt wizualny też może być zaskakującym walorem. 

Żywica na balkon to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie

Żywice syntetyczne są materiałem, z którego powstają bardzo wytrzymałe posadzki, jednak w przypadku balkonu o wiele lepiej sprawdzi się żywica poliuretanowa niż epoksydowa. Wynika to z kilku cech właściwych dla tego rodzaju żywicy. Poliuretanowa żywica na balkon jest korzystnym rozwiązaniem ze względu na to, że skonstruowana z niej posadzka jest:

  • wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, jak również zarysowania wszelkiego rodzaju i spore obciążenia,
  • bezspoinowa, dzięki czemu zapobiega przeniknięciu wilgoci pod posadzkę,
  • wodoodporna oraz chemoodporna, co sprawia, że nie tylko wszelka ciecz się jej nie ima, ale również bardzo
  • intensywne środki czyszczące nie są w stanie jej zniszczyć,
  • odporna na temperatury od -20 do 80 stopni Celsjusza,
  • odporna na promienie UV,
  • antypoślizgowa przy odpowiednim wykończeniu.

Z tych względów żywica na balkon zamiast płytek czy kafelków sprawdzi się na pewno solidnie. A jak wygląda kwestia estetyczna? Żywica jest materiałem, który niezwykle warto zabarwić, czy to na jeden kolor czy na ich mieszankę. Co więcej, można w niej zatopić rozmaite elementy, takie jak pocztówki, monety, kapsle czy liście, co nada im wyjątkowego charakteru.

Żywica na balkon jest rozwiązaniem opłacalnym

Balkon jest przestrzenią silnie eksploatowaną. Jeśli nie przez ludzi w okresach wiosennym i letnim, to przez niesprzyjające warunki pogodowe w okresach jesiennym i zimowym. Rozmaite siły pracują więc na to, żeby zostawić piętno na balkonowej posadzce. Nawierzchnia z żywicy skutecznie się im opiera, a jeśli jest dobrze zamontowana, to sprawdzać się będzie nawet przez dekadę. Co szczególnie istotne, kiedy na jej powierzchni zaczniemy już zauważać ubytki, to nie ma potrzeby wymiany całej powierzchni. Wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę i posadzka dalej będzie nam służyć. Z tego względu żywica na balkon to korzystne rozwiązanie i, jak się okazuje, dosyć opłacalne w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że posadzka z żywicy będzie tylko tak dobra, jak użyty do jej instalacji materiał i precyzja wykonania. Z tego względu należy zadbać o to, że żywica będzie pochodzić z wiarygodnego źródła, które zapewni wysoką jakość, a jeśli nie czujemy się na siłach, by zainstalować taką posadzkę, że zrobią to profesjonaliści.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena