Globalne ocieplenie klimatu odczuwamy na własnej skórze. Coraz większe i długo trwające upały skłoniły wiele osób do zamontowania klimatyzacji w mieszkaniu. Natomiast niższe ceny sprawiają, że na komfort optymalnej temperatury może pozwolić sobie coraz więcej osób. Jak każde urządzenie klimatyzacja może ulec awarii, podpowiadamy jakie są najczęstsze przyczyny i jak im zaradzić.

Data dodania: 2020-08-12

Wyświetleń: 630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najczęstsze usterki klimatyzacji

Jak działa klimatyzacja?

Zasada działania klimatyzacji jest bardzo podobna do działania domowej lodówki. Najważniejsze elementy to agregat, przewody miedziane oraz parownik z wentylatorem. Agregat z wentylatorem, sprężarką i zaworem rozprężnym umieszczane są na zewnątrz budynku, natomiast parownik we wnętrzu pomieszczenia. Sprężarka wymusza krążenie cieczy roboczej i powietrza wewnątrz całej instalacji. Nowoczesne klimatyzacje nie tylko chłodzą powietrze, ale w okresie zimowym mogą służyć do ogrzewania pomieszczenia.

Najczęstsze awarie klimatyzacji

Jak mówi nam specjalista z chlodnictwopoznan.eu z Poznania dobrze zamontowana klimatyzacja może służyć bezawaryjnie nawet 20 lat, w tym czasie jednak trzeba o nią odpowiednio dbać. Co roku należy wezwać serwis klimatyzacji, by sprawdził szczelność instalacji, co jakiś czas trzeba przeprowadzić odgrzybianie. Warto współpracować z jedną firmą, bo w razie nagłej awarii zareaguje szybko.

Najczęściej występującą awarią klimatyzacji jest wyciek środka chłodzącego będący wynikiem nieszczelności instalacji. Objawia się to spadkiem wydolności klimatyzacji. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest cykliczny serwis klimatyzacji.

Czasami może pojawić się wyciek wody z parownika do pomieszczenia. To efekt zanieczyszczenia i zatkania przewodów odprowadzających skroploną parę wodną. Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze, ale także oczyszcza je z zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do ich zatkania, zupełnie podobnie jak w lodówce.

Najbardziej kosztowną awarią może być uszkodzenie jednostki zewnętrznej odpowiedzialnej za odprowadzanie ciepłego powietrza. Najczęstszą przyczyną jest jej umieszczenie w nasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne dodatkowo podwyższają temperaturę środowiska pracy, co może prowadzić do przegrzania obu urządzeń i konieczności ich wymiany. By uniknąć takich problemów trzeba zwrócić szczególną uwagę przy jej montowaniu.

Większość awarii związanych z klimatyzacją związana jest z zaniedbywaniem jej systematycznego serwisowania, konsekwencją może być nie tylko mniejsza wydajność klimatyzacji, ale także utrata gwarancji ze strony producenta. Zawsze trzeba te warunki dokładnie sprawdzić i ich przestrzegać, wszystkie przeglądy muszą być potwierdzone przez serwis klimatyzacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena