Bilard kojarzy się albo z mistrzostwami świata, albo z kiepskimi barami. I oba skojarzenia mogą, choć nie muszą być trafne. W bilard gra się bowiem w naprawdę wielu miejscach i kryje się za tym coś więcej niż tylko przyjemność z rozgrywki. Ale kto by się przyglądał na przykład stołom do bilarda, prawda?

Data dodania: 2020-06-10

Wyświetleń: 587

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stoły do bilarda z duszą – więcej niż stół do gry

Stół jako miejsce do gry

Stoły bilardowe przede wszystkim muszą zapewniać idealne warunki do gry. To jedno zdanie obejmuje jednak mnóstwo wymogów technicznych od tych oczywistych jak wymiary łuz i samego blatu, po zaskakujące, w tym jakość sukna, szerokość rantów czy sprężystość krawędzi. Te detale techniczne mogą być naprawdę fascynujące, ale tak naprawdę kontroluje się je, żeby zapewnić przewidywalny sposób rozgrywki. W przypadku ręcznie budowanych stołów bilardowych sprawa jest bardzo trudna: dobór materiałów i ich właściwe połączenie wymagają olbrzymiego doświadczenia i wyczucia. Samo budowanie stołu jest procesem niezwykłym i pełnym technicznych tajemnic. Ale na tym wcale się nie kończy.

Gra się tak samo, ale stół może być inny

Budowane ręcznie stoły do bilarda nie mają wiele wspólnego z seryjnymi wyrobami. Przede wszystkim mają indywidualny charakter. O ile bowiem pewne parametry techniczne są określone wprost albo wynikają jasno z oczekiwań graczy i zasad gry, o tyle już estetyka stołów bilardowych nie podlega tak ścisłej kontroli. To pozwala budować stoły z materiałów niezwykłych. W bardzo różny sposób realizuje się też wizje artystyczne, a to ukrywając chwyty do kul pod łuzami, a to nadając im ciekawy kształt i eksponując je. Bardzo często stoły ustawia się na fantazyjnych nogach, a na brzegach można dodać zdobienia. Dzięki temu stół bilardowy świetnie wpasowuje się w konkretne wnętrze. Czy będzie to wysokiej klasy pub, czy klub rozrywkowy, prywatny salon, sala gier w ekskluzywnych hotelu – indywidualnie zaprojektowany stół bilardowy będzie akcentem estetycznym, który wybitnie podkreśli niepowtarzalny charakter wnętrza. Można dodatkowo wykorzystać opcję brandingu i naniesienia konkretnego symbolu lub nazwy na sukno, którym pokryte będzie pole gry. Indywidualny projekt stołu do bilarda pozwala niemal na wszystko.

Technologia ma znaczenie

Każdemu, kto myśli, że stół bilardowy to po prostu blat na sześciu nogach, warto polecić zapoznanie się z technologią, jaka jest tu wykorzystywana. Najlepsze stoły bilardowe są budowane na kanwie uniwersalnej konstrukcji, która zapewnia powtarzalną jakość rozgrywki. Odpowiedni sposób mocowania ramy stołu do płyty łupkowej (tak, stoły bilardowe są wykonywane ze szczególnego rodzaju kamienia, a nie z drewna, jak wciąż myśli wiele osób) pozwala modyfikować dynamikę band, a to przekłada się na emocje związane z grą. Najwyższej klasy stoły bilardowe to zaawansowane technicznie wykorzystanie prostych podstaw fizyki teoretycznej. To ma wpływa na jakość rozgrywki, na przyjemność z niej płynącą i na indywidualny charakter każdego dobrej klasy stołu. A to nadal tylko część niespodzianek, które kryją się pod suknem, którego chyba każdy choć raz w życiu dotykał własną dłonią, nie mając pojęcia, ile pracy i wysiłku kosztuje stworzenie nawet przeciętnego stołu, nie wspominając o tym z najwyższej półki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena