Oto, co należy robić/zrobić w czasie tych 10 minut:
- Plan zakupów. Musisz go mieć, to absolutna konieczność. Bez planu skazujesz się na kupno niepotrzebnych produktów lub na ogólne przepłacenie. Generalna zasada: im dłuższy zasięg planowania zakupu danego przedmiotu, tym w efekcie tańszy zakup. Pomyśl, jak kupujesz np. samochód. Czy wchodzisz do pierwszego lepszego salonu i kupujesz pierwszy lepszy model, czy wręcz przeciwnie: obchodzisz lokalne salony, sprawdzasz, porównujesz i w efekcie kupujesz tam i ten samochód, który najbardziej Ci odpowiada? Oto samo tutaj chodzi i w ten sam sposób można planować swoje codzienne zakupy.
- Targuj się, czyli poproś o rabat i oczekuj, że go otrzymasz. Zwykle – a już przy większych zakupach, to normalne – udaje się coś wytargować. Wykorzystaj to.
- Rachunek. Zadbaj oto, aby po zakupie otrzymać stosowny rachunek.
- Sprawdź rachunek. Przeanalizuj go dokładnie pod kątem ewentualnych błędów – one naprawdę są możliwe i naprawdę się zdarzają.
- Zapisz na rachunku odpowiedni numer kategorii wydatków (szerzej o tym w artykule pt. "Zacznij kontrolować swoje pieniądze".
I to tyle, albo aż tyle. Dzięki tym kilku prostym czynnościom, jesteś w stanie zaoszczędzić od 10 do 20% na swoich zakupach.
Na podstawie: Allen G. Robert, Jak pomnożyć źródła swoich dochodów? Wolters Kluwer Polska, Kraków 2007.
---
98 cennych rad, jak oszczędzić co najmniej 576 zł rocznie na paliwie.
http://www.jak-oszczedzac.info/ - Tylko sprawdzone w praktyce sposoby oszczędzania