Wyjaśnienie pojęcia "oszczędzanie", co pozwoli Ci zrozumieć samą ideę oszczędzania, która wcale nie jest taka prosta.

Data dodania: 2008-10-24

Wyświetleń: 4271

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Oszczędzanie” ma dwa zasadnicze znaczenia.

Jedno, to „płacić mniej za zakupy”. Drugie, to „uzyskiwać nadwyżkę przychodów nad rozchodami”, czyli więcej zarabiać, niż wydawać. Co ciekawe zdecydowana większość osób bardzo dobrze sobie radzi z oszczędzaniem pierwszego typu, ale jest kompletnie do niczego, jeśli chodzi o drugi sposób. Dlaczego?

Podstawowa przyczyna tkwi w pewnym nie zrozumieniu. Bardzo prosto jest przecież zaoszczędzić pieniądze w czasie zakupów, kupując coś w promocji (w domyśle: z rabatem), ale bardzo trudno jest OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE, KTÓRE ZAOSZCZĘDZIŁO się w czasie tych zakupów.

Weźmy prosty, hipotetyczny przykład. Twój kolega właśnie rzucił palenie. W ciągu miesiąca dzięki temu oszczędza ok. 50 pln. Proste pytanie: „Gdzie jest to 50 pln?”. Znajomy nie wie. Innymi słowy: Twój znajomy zaoszczędził 50 pln (tak jakby kupił coś z rabatem w wysokości 50 pln), ale ich nie zaoszczędził (w domyśle: odłożył, zachował).

Cały sekret tkwi w tym, aby pieniądze, które zaoszczędzasz na czymś (kupując coś taniej lub w ogóle tego nie kupując), natychmiast odłożyć – np. umieścić je w osobnej kopercie, w skarbonce, a następnie zdeponować na osobnym koncie bankowym i pod żadnym pozorem ich nie wydawać. Tylko w taki sposób naprawdę zaoszczędzisz pieniądze.

Na podstawie: Allen G. Robert, Jak pomnożyć źródła swoich dochodów? Wolters Kluwer Polska, Kraków 2007.

---

98 cennych rad, jak oszczędzić co najmniej 576 zł rocznie na paliwie.

http://www.jak-oszczedzac.info/ - Tylko sprawdzone w praktyce sposoby oszczędzania
Licencja: Creative Commons
0 Ocena